Milovníci starých aut a motorek zahájili sezonu

S fotoaparáty pobíhali od jednoho stroje k druhému. Který je nejúžasnější? „Ta červená Alfa Romeo…,“ vydechl uchvácený čtyřicátník. „Tati, já chci to válečný!,“ ozval se malý synek.

„Jo jo, to taky,“ zněla otcova reakce. Takových dialogů se dala na srazu veteránů vyslechnout celá řada. Nechyběly elegantní a nablýskané vozy, od Škody 1000 MB až po tu krasavici Alfu Romeo. V řadě stály i vojenské terénní vozy. Na jednom z nich se dokonce hrdě skvěla cedule s nápisem Normandy D-Day, 1944-2004. Ano, i takové perly byly k vidění.

Poklad po dědečkovi

Kdo si myslí, že kouzlu starých aut a motorek podléhají pouze muži, krutě se mýlí. Iva Sýkorová je také členkou Veteran Car Clubu. Pravda, ženy zůstávají v menšině. Zatímco mužů je v klubu téměř 50, ženy zatím zůstávají dvě. Ale nevyplatí se je podceňovat!

„Mám deset historických kousků, například moskvič, jawu se sajdou nebo vojenský Gas 169,“ vypočítala Sýkorová. Bývalá instruktorka v autoškole, taxikářka a provozovatelka autobazaru ale vlastní opravdový skvost, první třebíčský automobil! Její pradědeček, geometr Josef Dejmek jej koupil na začátku 20. století, kolem roku 1902.

„Momentálně probíhá renovace vozu. Je to značka EEG švýcarské výroby, dokonce druhý kousek na světě. Ten první mají Švýcaři v muzeu v jednom ze zámků, druhý mám já,“ upozornila Iva Sýkorová na další výjimečný moment. Pokud se podaří vůz zprovoznit, veřejnost jej snad uvidí.

Veteran Car Club má totiž smělý plán – otevření historického muzea. Jak se v ženě zrodí tak silný vztah k historickým autům a motorkám?

„Vždycky jsem milovala starožitné věci. Přitahují mě, sálá z nich dobová atmosféra. Mým snem je mít ještě starý dvoumístný kabriolet. Já za volantem, vedle mě pes, to by byla paráda! Věřte mi, když jedeme v našich veteránech v koloně, jízdu si úžasně vychutnávám. Je to krása,“ dodala Sýkorová.

Další akce na řadě

Kdo sobotní zahájení veteránské sezon nestihl, nemusí zoufat. Veteran Car Club je podepsaný pod řadou dalších akcí. Nejznámější je červnové klání O zlomenou poloosu, které letos proběhne už po šestnácté, a to v Jedově u Náměště nad Oslavou.

„Pravidelně se účastní osmdesát až sto vozidel,“ avizuje předseda klubu Vladimír Pisk. Na polovinu června klub plánuje třetí ročník akce Po stopách hraběte Chorinského.