ČEZ chce být rovnocenný v rámci Evropy, a proto hodlá snížit celkové náklady do pěti let o 3,5 miliardy korun. Z toho o 200 milionů na lidských zdrojích. Zároveň chce zvýšit výkon dukovanské elektrárny ze současných 1760 MW na 2000 MW.
Úřad pro jadernou bezpečnost je proti
To znepokojuje Danu Drábovou z Úřadu pro jadernou bezpečnost. „Zvyšování výkonu je mimořádně náročné jak technologicky, tak na samotné provedení. Dukovany jsou pečlivě propracovaný systém, který nyní spolehlivě funguje při současném počtu lidí, kteří jedou naplno. Měnit systém, někoho propustit a zároveň najíždět na zvýšení výkonu – na tohle hledíme s velkou nedůvěrou a my velmi zvážíme, zda toto povolení vůbec vydáme,“ vyjádřila se. Dnes měla přijet do Dukovan na schůzku s vedením i s odbory. Nakonec ji ale odvolala.
Elektrárna má zrušit celé úseky a místo nich zřídit nové s jinou strukturou a kompetencemi. Některé zaměstnance chce vedení přesunout na jinou práci, zbytek propustit. Ředitel bude mít větší pravomoci i zodpovědnost.
Mluvčí EDU Petr Spilka nehovořil příliš konkrétně. „V horizontu týdne bychom rádi ukončili diskusi s odbory,“ řekl. „Tady je provoz náročný na kvalifikaci, délku praxe a zodpovědnost lidí,“ zdůraznil odborář Vladimír Pavlík. „Vln propouštění už tu bylo několik a současný stav odpovídá dobře seřízeným hodinkám. Každý má své jasně dané místo a hlavně zkušenosti. Jsme v jaderné elektrárně, bezpečnost je na prvním místě,“ dodal. Odboráři jsou proti změnám, která přinášejí propouštění. Snaží se, aby personalisté našli pro propuštěné jiné místo v elektrárně Dukovany, popřípadě u ČEZu.
Odboráři ze všech elektráren ČEZu projednají organizační změny s vedením společnosti ve čtvrtek v Praze.