Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak mohlo dojít k záměně novorozených děvčátek?

TŘEBÍČ - Záměna dvou novorozených holčiček v třebíčské porodnici je dosud téměř stejnou záhadou jako Bermudský trojúhelník. Vysvětlit ji nedokáže vedení Nemocnice v Třebíči, Krajský úřad Vysočina ani Policie ČR.

6.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Deník prošel první kroky dítěte v třebíčské porodnici a nastínil několik pravděpodobných možností

„Případ záměny identity novorozenců prověřujeme. Nemocnice nastavila kontrolní mechanismy, aby zjistila, zda k takové události došlo a současně předala případ orgánům činným v trestním řízením. S ohledem na průběh šetření a v zájmu dětí nebudeme prozatím sdělovat žádné další podrobnosti i s ohledem na zachování povinnosti mlčenlivosti a lékařského tajemství,“ oznámil v předešlých dnech ředitel nemocnice Petr Mayer. Reportérky Deníku, částečně znalé prostředí třebíčské porodnice, hledaly nejpravděpodobnější cestu dětí od vlastní matky k té druhé. Pokusily se zmapovat terén, který děti v prvních minutách a hodinách po porodu přímo na místě, tedy v Třebíči, urazí.

Život dítěte v prvních okamžicích

„V závěru druhé doby porodní, kdy miminko přichází na svět, je na sále dětská sestra z novorozeneckého oddělení. V okamžiku zrození ihned přiváže předem nachystané cedulky s čísly jak matce, tak dítěti,“ popsal průběh zdroj z bývalého personálu. „Po přiložení nebo ukázce dítěte matce je odnáší za stěnu, kde ho zváží, změří a ošetří pahýl pupeční šňůry. Teprve pak je umývá a popíše stehýnko genciánovou modří. Po celou tu dobu se od dítěte nevzdálí,“ sdělil zdroj. Novorozeně již zabalené v peřince se následně na krátký čas vrací do porodního boxu a sestra je opět ukáže matce. Poté je odnáší na novorozenecké oddělení. Během zhruba dvouhodinového odpočinku rodičky je pod dohledem zdravotníků v postýlce a rozbalené absolvuje jen lékařské vyšetření. Od chvíle, kdy je maminka z porodního sálu svezena na šestinedělí, je její děťátko na pokoji s ní v rámci systému rooming – společný pobyt matky s dítětem. Záměna v této fázi je v podstatě nemožná.

Možné scénáře záměny

Kdy se tedy osudná chyba mohla stát? Vzhledem k tomu, že mezi oběma rodičkami byla časová prodleva 18 minut, lze přímé poporodní ošetření holčiček současně u jednoho mycího boxu vyloučit. Scénář záměny by teoreticky mohl být asi takový: Na svět přichází první děvčátko, porodník je předává přivolané dětské sestře. Ta je omylem označí cedulkami, určenými pro jinou matku, což by samo o sobě nemuselo mít zásadní vliv. Kritický je okamžik, kdy navíc dítě označí příjmením té druhé rodičky. Uzlík s dítětem pak ovšem ukáže matce vlastní, nevědoma si své chyby při identifikaci, a odnáší jej na novorozenecké oddělení. Ještě před umístěním miminka k matce se střídá směna. Nově příchozí sestra, která dosud maminku neviděla, přináší jí dítě se shodným značením a příjmením. To, že nejde o stejnou matku jako na porodním sále, tedy není schopná poznat.

Krátce po první se narodí i druhá holčička, opět mylně opatřena zbývajícími identifikačními znaky. Pak už je scéna totožná s předchozím případem.

Trochu jiný scénář nabízí další možnost: K mýlce při identifikaci dojde pouze po zrození prvního děvčátka. Také k druhému po chvíli přichází stejná sestřička, která mezitím na svůj omyl přišla. Ze strachu z možných následků záměnu zatají a již vědomě ji dokončí. Po celých deset měsíců až dosud mlčí…

„Nedokážu si to vůbec představit. Napadá mě ještě jedna varianta. Pokud při porodu dojde k ohrožení života děťátka, je bez prodlevy nutný zásah pediatrů nebo umístění do inkubátoru, mytí i značení genciánou je odloženo. A to do té chvíle, kdy je stav stabilizovaný,“ nastínil Deníku nejmenovaný zdroj. Jasno do tohoto neštěstí dvou rodin by měla vnést pondělní kontrola Nemocnice v Třebíči. Ta prostuduje dokumentaci gynekologicko-porodnického oddělení,veškeré dostupné informace a potvrdí či vyvrátí podezření, které již dnes existuje.

6.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Ve volebním obvodu Vladislav může k volební urně přijít 756 oprávněných voličů.
5

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Třebíč - Autorské čtení, vyprávění cestovatelů, tvoření s dětmi a drakiáda. Takové jsou tipy Denku na nadcházející víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení