Že by šlo o střet zájmů, místostarosta Karas odmítá. „Manželka pracuje v Limě od března, transakce se uskutečnily předtím,“ míní.

Majitel společnosti Lima Real Martin Běhal označuje působení místostarostovy manželky na pozici makléřky za dílo náhody. „Žádali jsme rekvalifikační agenturu o pracovníky a paní Karasová byla mezi nimi. Osvědčila se, zaměstnal jsem ji,“ tvrdí Běhal.

Ředitelka organizace Transparency International, která se zabývá korupcí ve veřejné správě, ale vidí situaci odlišně. „Uvedený případ je dobrým příkladem nepotismu (zvýhodňování příbuzných z pozice svého postavení, pozn. red.), který je obzvlášť oblíbenou formou korupce v České republice, především na komunální úrovni,“ naznala Adriana Krnáčová z Transparency International ČR.

V Třebíči se nejedná o ojedinělý případ. Dcera místostarosty Miloše Maška pracuje jako vedoucí kina v městském kulturním středisku. A dnes již bývalý vedoucí radničního odboru Martin Matula je Maškův vzdálený příbuzný; v příbuzenském poměru jsou manželky obou mužů. Matula souvislost mezi příbuzenským vztahem a jeho nástupem na radnci popírá. V jeho prospěch hovoří fakt, že se zachoval čestně a ze své funkce odstoupil - poté co se vyšlo najevo, že stavěl rodinný dům bez stavebního povolení.

Jakýkoli vliv na kariéru místostarostovy dcery odmítá i ředitelka kulturního střediska Hana Štěpničková. „Je neobyčejně schopná a kreativní. Nedovedu si představit nikoho jiného, kdo by tuto práci dělal,“ říká.

Oblíbenou výmluvou politiků při zaměstnávaní příbuzných v blízkých institucích a úřadech je, že vlastně neexistuje jiná možnost.

„Město spolupracuje se desítkami a desítkami firem, je nemyslitelné pracovat ve firmě, která nemá s městem nic společného. Znamenalo by to odstěhovat se z města,“ namítá třebíčský místostarosta Karas.