Slavnostní svěcení zvonu se stalo pro malou obec velkou událostí. Vyzdvižení zvonu do věže přihlížely stovky lidí, kteří se od obce sjely z blízkého i vzdáleného okolí.

Na nový zvon místní uspořádali sbírku. „Na účtu je zatím padesát tisíc korun, sbírka ale stále pokračuje,“ podotkl starosta Miloš Březina.
Přispět v sobotu přijeli i místní rodáci. „Věřím, že budeme moci nakonec opět říci: zvon byl pořízen z milodarů, příspěvků přátel a občanů Hornic, stejně jako zvony předchozí,“ podotkl starosta.

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Hornicích má v pořadí již třetí zvon. První byl z obce odvezen za války. „Až do roku 1972 jsme zvonili na traverzu, kterou ohnuli místní kováři,“ zmínil Březina. Poté místní ze sbírky zakoupili druhý zvon, ten ale začal mít počátkem letošního roku nakřáplý zvuk a ukázalo se, že je v něm puklina.

Nový zvon, který posvětil kanovník Václav Slouk, je laděn v tónu fis. Vyrobila jej zvonařská firma Perner z Českých Budějovic a do věže jej pomohli zavěsit místní hasiči. První tři údery si krátce nato vyslechla celá shromážděná vesnice.

Sobotní oslavy v Hornicích pokračovaly až do pozdního večera. Obec si zároveň připomněla 650. výročí první písemné zmínky o obci a při té příležitosti uspořádala i první sraz rodáků. „Je to pro nás velká akce, máme 74 obyvatel a dnes budeme vydávat 330 obědů. Věřím, že setkání bude pro všechny prima zážitkem. Jsme rodáci a máme si co říct,“ řekl starosta Březina.