Zvítězili v mezinárodní soutěži, která se o víkendu konala v Jizerských Horách. V mrazu a vichru, který se právě v čase soutěže prohnal republikou, museli záchranáři prokázat své odborné znalosti a fyzické síly.


Na desetikilometrové trati záchranáře čekalo několik náročných úkolů. Oživovali novorozence, ošetřovali mentálně postiženou ženu s vnitřním krvácením při mimoděložním těhotenství, zachraňovali muže, kterého postihl infarkt po viagře. Prvořadé bylo vždy určit správnou diagnózu a provést odpovídající zásah.


„Byly to hraniční případy, se kterými se člověk setkává jednou za rok. Ale stávají se a stát se mohou. Takový infarkt po viagře je naprosto běžná záležitost,“ zmínil lékař Daniel Kvapil, který tým třebíčských záchranářů vedl.

Společně s kolegy Ondřejem Kotíkem, Lukášem Bačou a Ivo Trháčem se na závod připravovali ve svém volném čase. „Několikrát jsme se sešli a modelové situace si zkoušeli. Je to naše soukromá záležitost, práce nás baví. Je to adrenalinový sport,“ říká Kvapil.


V Jizerských horách si záchranáři vyzkoušeli i orientaci v neznámém terénu. Ani to pro ně není nic nového. Jak říkají, často musejí pro pacienta dojít pěšky, často i několik kilometrů.


„Takový závod je nepraktičtější a nejlepší forma vzdělávání záchranářů. Záchranář se musí rychle rozhodovat, a to se z knížek naučit nedá,“ podotýká lékař Daniel Kvapil.
Záchranáři letos změřili své síly posedmé. Druhé místo si ze závodu odvezli záchranáři z Pelhřimova, třetí příčka připadla Horské službě z Vysokých Tater.