Miliony poputují do obecních kas obcí v pětikilometrovém pásmu okolo Jaderné elektrárny Dukovany. Ty totiž podepsaly s ČEZem Dohodu o partnerství. Dukovany, Rouchovany, Rešice, Mohelno, Slavětice a Horní Dubňany si tak každoročně mezi sebou rozdělí částku patnáct milionů korun.


„Snažili jsme se o dlouhodobou dohodu, nakonec jsme ji uzavřeli na tři roky, přičemž starostové chtěli dohodu ještě delší. Tomu rozumím, zastupují lidi, kteří tu trvale žijí, chtějí vidět dopředu,“ uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Tříleté omezení mluvčí vysvětlil tak, že nyní je období plné nejrůznějších změn a ČEZ si chce nechat rezervu, aby na ně mohl reagovat. „Nicméně obě strany to berou tak, že po uplynutí tříleté lhůty situaci vyhodnotí a smlouvu prodlouží,“ dodal mluvčí.

Klíč k přerozdělení patnácti milionů tkví především ve vzdálenosti od elektrárny a v počtu obyvatel. Nejvíce tedy dostanou Rouchovany a Dukovany.
První vlaštovkou v tomto směru jsou informační tabule při vjezdu do obcí, kterých se smlouva týká. Ty informují právě o spolupráci.

Starostové z okolí to berou jako jednoznačně pozitivní záležitost. Třeba Slavětice mají dvě stě padesát obyvatel a dvoumilionový obecní rozpočet. Roční příspěvek ve výši 1,8 milionu korun v rámci Dohody o partnerství rozhodně pocítí jako kvalitní finanční injekci. „Doděláme úpravy středu vesnice, na to se nám tyto peníze určitě budou moc hodit,“ prozradil starosta Jan Drexler.


A v čem je smlouva průlomová? „Spolupráce s ČEZem byla vždycky dobrá, ale teď je černé na bílé, kolik v tom kterém roce dostaneme,“ shodují se jednotliví starostové.


„Peníze jsou určeny na podporu a rozvoj, což je velmi široký pojem a vejde se pod něj téměř cokoliv,“ dodal mluvčí Petr Spilka. Obce tedy nebudou svázány nějakými přísnými pravidly. Pět procent z této částky půjde na reklamu přispěvateli.