Zpět je nevezme asi desítka doktorů, někteří dostali pracovní nabídky v Německu a v Británii. Jejich odchod však neomezí provoz žádného nemocničního oddělení, řekli včera zástupci nemocnic. K protestní akci Děkujeme, odcházíme se na Vysočině připojilo 56 procent z 636 nemocničních lékařů.

V Novém Městě na Moravě stáhli doktoři hromadně výpovědi už v úterý. Ve zbývajících čtyřech krajských nemocnicích Vysočiny to většina udělala během včerejška, tak jak to po úterní schůzce s hejtmanem ohlásili zástupci Lékařského odborového klubu (LOK) v kraji. Podle odhadu hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) se situaci v nemocnicích podaří stabilizovat během prvního březnového týdne.

Nejvíc lékařů v kraji, 109, protestovalo v jihlavské nemocnici. Výpověď zatím stáhlo 94 doktorů.

Určitě se nevrátí jedna lékařka z interny, která už dřív avizovala, že přejde do soukromé praxe, řekla mluvčí nemocnice Veronika Novotná. V nemocnici včera také skončil mimořádný režim, kvůli němuž byly od 7. února odloženy bezmála dvě stovky plánovaných výkonů. „Pacienti budou zváni podle stejného pořadí, které měli předtím. Na operaci budou pozváni telefonicky nebo dopisem,“ doplnila mluvčí.

V pelhřimovské nemocnici stáhlo výpověď všech 33 lékařů. V Novém Městě se podle mluvčího nemocnice Romana Kratochvíla nechtějí vrátit dva nebo tři z 80 doktorů, kteří dali koncem minulého roku výpověď.

V Havlíčkově Brodě zvažují nabídku na práci v zahraničí čtyři lékaři. Výpověď stáhlo 66 ze 71 doktorů. „Další lékař to udělá v pondělí, protože je na dovolené,“ doplnila mluvčí Petra Černo. V Třebíči se zatím vrátilo 69 lékařů. „Někteří to nestihli a přijdou ve čtvrtek,“ přiblížil aktuální situaci ředitel Leoš Dostál. Odejít asi chtějí tři doktoři. Jeden je chirurg, další dva mají menší úvazky u rentgenu.

Tečku za protestní akcí včera udělala vláda. Schválila nové platové tabulky, které lékařům mají zajistit o 5 000 až 8 000 korun měsíčně víc.