Vypadá to, že původním cílem byla nedaleká liverpoolská katedrála, ale kvůli husté dopravě řidič taxíku nestíhal. Když to zákazník zjistil, sám si poručil zastavit právě u porodnice. Dave Perry musel jednat rychle. Vše se seběhlo jen v několika málo okamžicích. Taxikář už je dokonce venku z nemocnice, neměl žádná zranění, která by jej ohrožovala na životě. 

Perry nabral cestujícího a rozjel se na místo určení. Muž na zadním sedadle chtěl na jedenáctou hodinu k liverpoolské katedrále, kde v té době bylo přes 1200 vojáků, válečných veteránů a rodin padlých. Oslavovali zde vzpomínkovou neděli, nebo-li Poppy Day.  

Ilustrační snímek
V Londýně zavedli takové poplatky za starší auta, že už s nimi lidé nevyjedou

Vybral si ale špatný čas, tou dobou byla v Liverpoolu dopravní špička. Kvůli špatné průjezdnosti a zácpám Perry nestíhal svého zákazníka dovézt ke katedrále včas. Když to muž na zadním sedadle zjistil, požádal ho, aby jel místo toho do centra města.  

Jak se ručička hodin blížila k celé, pasažér začal být nervózní, ošíval se a hrál si se svým oblečením. Když projížděli kolem nemocnice, řekl, ať mu řidič zastaví tady, bylo těsně před jedenáctou hodinou. Perry si všiml, že má muž k oblečení přidělané nějaké světýlko.  

Celá situace se mu příliš nelíbila. „Nevím, jak to dokázal za zlomek vteřiny, ale David vyskočil a zamkl auto i s tím chlapem vzadu. Jakmile to udělal, vybuchlo to. Kdyby se ten chlap dostal do nemocnice, Bůh ví, co se mohlo stát," řekl jeden z jeho přátel. 

Žáci na chodbě základní školy. Ilustrační snímek
Terapie smíchem. Britská škola bojuje s úzkostmi svých žaček nezvyklým způsobem

Zveřejněné video ukázalo, že Perry ve skutečnosti z auta vyskočil až pár sekund po explozi. Atentátník měl na sobě údajně podomácku vyrobenou bombu. Řidič měl neuvěřitelní štěstí, že neměl žádná vážná zranění.

Perry si jako zázrakem z výbuchu odnesl jen drobné řezné rány, modřiny a poškození ušního bubínku. Podle vyjádření jeho blízkých už je z nemocnice venku. Ta zároveň podle nemocničního webu omezila návštěvy.

Tři podezřelí

Incident vyšetřuje jak místní policie, tak specializované protiteroristické složky. Snaží se zjistit, kam muž doopravdy jel. „Policisté v Merseyside zatkli tři muže ve věku 29, 26 a 21 let. Byli zadrženi podle zákona o terorismu,“ napsala v neděli policie Velkého Manchesteru na twitteru. Mají za to, že se muž pokusil o teroristický útok. Jeho motivy jsou zatím neznámé. 

Knihy o Harry Potterovi jsou oblíbené i v Česku.
Harry Potter prodal Harryho Pottera. Skutečný nositel jména dal knihu vydražit

V noci z neděle na pondělí také policie společně s vyjednávacím týmem obklíčili viktoriánský pozemek na Rutland Avenue v Liverpoolu. Podle britského deníku MailOnline v obklíčeném domě byla podezřelá osoba.  

Liverpoolská starostka Joanne Anderson na v něděli twitteru napsala, že novinky o explozi jsou „znepokojující a zneklidňující“. 

Poté, co se dozvěděla o hrdinském skutku Perryho, pochválila ho v pondělním pořadu BBC Radio 4.  „Taxikář ve svém hrdinském úsilí dokázal odvrátit opravdovoukatastrofu pro nemocnici," sdělila. Dík podle ní patří jemu a záchranným složkám, které celou situaci řešily. Podle Andersonové je však také důležité, aby se o incidentu zbytečně nespekulovalo.  

Poustevník. Ilustrační snímek
Po surovém útoku skončil v kómatu. Dnes muž žije jako poustevník v horách

I britský premiér Boris Johnson postoval své vyjádření k incidentu na twitter. „Moje myšlenky jsou se všemi, kterých se dnešní hrozný incident v Liverpoolu dotkl. Chci poděkovat záchranných složkám z jejich rchlou reakci a profesionalitu a policii za jejich probíhající práci na vyšetřování,“ napsal. 

 

Policie vyzývá veřejnost, aby zůstala klidná, ale bdělá.