Mnozí evropští politici, včetně premiéra Andreje Babiše, ještě před několika měsíci doufali, že se odchod Británie z EU neuskuteční.

Ale poté, co v prosincových britských volbách získali probrexitoví konzervativci v čele s Borisem Johnsonem díky většinovému systému většinu v Dolní sněmovně, padla poslední naděje, že se podaří brexit zvrátit. A to přesto, že průzkumy veřejného mínění dávají mnoho posledních měsíců převahu příznivcům setrvání v EU.

Radoslaw Sikorski
Radoslaw Sikorski: V Británii se o Unii léta lhalo. Proto přišel brexit

O samotné dohodě o vystoupení se při středečním schvalování ani příliš nehovořilo. „To není hlasování o brexitu. Kdyby bylo, byl bych první, kdo by hlasoval proti. Ale je to hlasování o tom, zda se obchod Británie odehraje s dohodou, nebo bez dohody,“ uvedl Guy Verhofstadt, který měl v europarlamentu brexitová jednání na starost.

Odchodu Velké Británie zalitovala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která ale poděkovala britským občanům za padesát let společné práce v Evropské unii.

Vondra: Vinna je i EU

Také většina českých europoslanců přijímala poslední kroky vedoucí k brexitu se smutkem. „Osobně mě tento krok velmi mrzí, ještě před rokem 2016 jsem si neuměla představit, že bych byla svědkem odchodu některé členské země z EU. Vůli Britů samozřejmě respektuji, přestože nám jejich hlas bude chybět. Spolu s Čechy měli často na věci velmi podobný pohled,“ uvedla místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Brexit - Ilustrační foto
Británie živí Česko. Náš export závisí na dohodě

Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra tvrdí, že na odchodu Británie má vinu i zbytek Unie. „EU tlačila s integrací na pilu víc, než byla většina Britů schopna unést,“ uvedl Vondra na svém Facebooku.

Británie z Unie oficiálně vystoupí v pátek o půlnoci. Vše ale do konce roku zůstává, s výjimkou hlasovacích práv, jako kdyby v Unii byla. Do té doby se ale s EU musí dohodnout na dalších vztazích, což bude složité.