"Členové expertního týmu doporučili, aby snížení daně z příjmu z 19 na 15 procent bylo časově limitováno dvěma roky, a aby bylo kompenzováno výrazným snížením objemu daňových výjimek," napsal na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl také, že expertní tým projednal návrh státního rozpočtu na rok 2021. "Byla oceněna výše schodku a naopak kritizováno snížení investic," napsal mluvčí.

Prezident Miloš Zeman v Čechách pod Kosířem. Ilustrační foto
Zeman na schůzce s Babišem kritizoval 15procentní daň. Trvá na investicích

Zeman před jednáním plánované zrušení superhrubé mzdy kritizoval, uvedl, že odhadovaný výpadek příjmů ve výši 70 až 90 miliard korun považuje za pokus o nabourání díry do státního rozpočtu. Ministryně novinářům řekla, že podporu bude hledat v koalici i u KSČM, která kabinet toleruje. Naopak pro ni není tématem odložit snížení daně na rok 2022.

Schillerová dnes do Lán dorazila s prvním návrhem rozpočtu na příští rok. České televizi v sobotu řekla, že počítá se schodkem 116 miliard korun. Nezapočítala však při tom další možná opatření proti koronaviru, ani potenciální výpadek způsobený právě zrušením superhrubé mzdy. Před schvalováním se schodek pravděpodobně výrazně prohloubí kvůli dalším opatřením přijímaným v souvislosti s koronavirem, řekla ČT ministryně. Podle jejího dnešního vyjádření tak jde o teoretické číslo, které se nazakládá na realitě, bude se měnit i podle poslední makroekonomické predikce. Údaj o reálném schodku ale dnes odmítla zveřejnit, uvedla, že až ho řekne, bude si za ním již chtít stát.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se vládní ANO a ČSSD domluvily koncem srpna. Podle dohody by měla zároveň zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 tisíc korun měsíčně. Schillerová uvedla, že za takového předpokladu by se v budoucnu ale nesměly zvyšovat platy státních zaměstnanců s výjimkou učitelů.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci po jednání vlády 27. dubna 2020 v Praze ukazuje graf s vývojem počtu nakažených koronavirem.
Nakažených bude více, soudí Prymula. Další opatření by uvítal

Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které vláda udělala, a určitě se o něm bude debatovat. Řekl to novinářům během Dnů NATO v Mošnově na Novojičínsku.