Z městské školy se chodilo přímo na univerzitu
Jitka Padrnosová pracuje jako archivářka ve Státním okresním archivu Třebíč, dále přednáší a příležitostně provází zájemce třebíčskou židovskou čtvrtí v Zámostí, zapsanou na seznamu UNESCO. Umí o ní poutavě a zasvěceně vyprávět. „Od šesté třídy jsem věděla, že je historie moje parketa. Vystudovala jsem ji na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Dělám to, co mě opravdu baví,“ říká o sobě.
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Všechno prý začalo obdobím vlády Karla IV, který zůstal jejím oblíbencem do dneška. Vždy ji zajímaly především osudy lidí. Což lze dobře uplatnit, když provádí po třebíčské židovské čtvrti. „Například je zajímavé, jak familiantské zákony výrazně omezující život židovské menšiny, Židy dotlačily k ne zcela korektnímu činům, například se navzájem udávali, podpláceli a podobně. Ale jim šlo často o přežití a hlavně zajištění vlastní rodiny.“
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Lidem při provázení taky připomíná konkrétní osudy třebíčských Židů za druhé světové války, protože si myslí, že se na holocaust nesmí zapomínat. Rodina Padrnosových má v této unikátní části města dům, jenž částečně zdědila. V přízemí je sympatická kavárna U Židovské brány. Dům je opravený do stavu, který odpovídá přelomu 19. a 20. století. „Spolupráce s památkáři byla vynikající, cíl jsme totiž měli stejný: zachovat případně obnovit původní prvky.,“ zdůrazňuje paní Jitka.
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Dům s historií je zkrátka nezbytné respektovat. První písemná zmínka o něm je z roku 1724. V roce 1772 jej koupil Isaac Polnauer, představitel moravského židovstva. Uvnitř měl sklad kávy, koření a barviv. „A ta káva se do domu krásně vrátila prostřednictvím kavárničky. Dům si o to zkrátka řekl.“
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
V archivu se jí do rukou dostávají například třebíčské knihy cechů, staré několik staletí. Z nich je patrné, že lidé, kteří je psali, vůbec nebyli hloupí. Naopak. „Máme představu, že až Marie Terezie poslala děti do škol. V Třebíči ovšem podle dochovaných pramenů působila už v roku 1556 městská škola s mimořádnou úrovní. Její absolventi mohli přímo nastoupit na univerzitu do Prahy. Šlo o děti z širokého okolí Třebíče, které uměly například výborně latinsky.“
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Jitka Padrnosová bydlí v Petrovicích. Členem její rodiny je taky fena plemene sheltie, která se jmenuje Luna. „Baví mě s ní trávit čas. Je to chytrý pes se smyslem pro humor a vlastní osobností. Začaly jsme spolu cvičit agility a opravdu moc nás to baví.“
close info Zdroj: Deník / Redakce zoom_in