Vojenská historie mě prostě baví, říká paní Eva
Eva Pokorná z Třebíče už je v důchodu. Pokud přijde řeč na volný čas, moc ho nemá. „S partnerem Standou Vrškou vytváříme další prostorový model, tentokrát se jedná o zaniklé objekty v šumavském příhraničí. Dále přepisuji deník mého dědečka, který byl za 1. světové války na východní frontě.“ A rovněž se podílí na chodu brněnského „divadla poq“, které založila její prostřední dcera, profesionální herečka.
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Paní Pokorná k historii, obzvlášť té vojenské, tíhne. Před časem sepsala knížku, v níž zmapovala osudy šesti pilotů RAF původem z Třebíče. Pod příznačným názvem Šest statečných je publikace ještě k sehnání v třebíčském knihkupectví Trojan či v centru Alternátor v Borovině. „Díky přípravě knížky jsem získala nové přátele, rodinné příslušníky pilotů, což je pro mě cenné.“
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Letectví vlastně neopustila ani teď, protože Jan Kratochvil, ředitel Muzea exilu v Brně, chystá podklady k výstavě o 311. peruti, která začne 1. října 2020 v Brně. Vyjde k ní ve spolupráci s královskou RAF tisícistránková doprovodná publikace. „Dává dohromady všechna data o příslušnících 311. bombardovací perutě, včetně dokladů a fotodokumentace. Pomáhala jsem mu se sháněním kontaktů na příbuzné a poskytovala podklady k letcům z Třebíče a k některým z okolí,“ říká paní Eva.
close info Zdroj: Archiv Evy Pokorné zoom_in
Zajímavá je i práce na přepisu dědečkova deníku. Dne 7. září 1915 se u Nastasova (nyní Nastasiv) dostal do ruského zajetí jako hodně dalších vojáků 81. pěšího pluku z Jihlavy. Byl dobrý pozorovatel, zápisky jsou plné barvitých detailů. Místy dědeček použil německé a vojenské výrazy, je třeba vysvětlivek. Pro rodinu bude přínosné něco takového mít, včetně mapy dědečkova pohybu, kde budou zakreslené i dnes již neexistující ruské vesnice.
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Paní Eva s partnerem Standou v současnosti finišují práci na modelech zaniklých vesnic a objektů v sudetském příhraničí v oblasti Kašperských hor. Jde o zakázku pro muzeum, jež vzniká za podpory české a bavorské strany. „Zrovna jsme dokončili zaniklou vesnici Hůrka.“
close info Zdroj: Deník / Hana Jakubcová zoom_in
Eva Pokorná dřív působila coby učitelka. Má tři dcery. Nejstarší učí prvňáčky, prostřední je herečka v Městském divadle Brno Eva Ventrubová. A nejmladší Pavla Kamanová pracuje jako scénografka. „Loni dělala scénografii ke hře Plukovník Švec pro Novou scénu Národního divadla v Praze,“ říká paní Eva, která se už těší, že se o Vánocích se svými dcerami i vnoučaty potká.
close info Zdroj: Archiv Evy Pokorné zoom_in