Pro pomalejší růst důchodů se vyslovili zejména mladí. „Třeba ve skupině 18 až 24 let s vládou prosazovaným růstem souhlasí 61 procent respondentů. Podobný názor mají i lidé ve věku 25 až 34 let,“ uvedl spoluautor výzkumu Michael Bouška z agentury NMS Market Research.

Zcela opačně vidí situaci lidé nad 65 let. S pomalejším růstem penzí v této věkové skupině souhlasí jen 18 procent lidí, 79 procent to odmítá.

Důchody. Ilustrační snímek
Valorizace důchodů bude nižší. Pavel již podepsal novelu, opozice chystá kroky

Průzkumu se během března zúčastnilo 1382 respondentů ve věku od 18 let.

Výsledky průzkumu podle jeho autorů ukazují, že česká společnost je v otázce důchodů rozdělená a na budoucím řešení nepanuje shoda. Necelá polovina dotázaných si myslí, že kdyby teď rostly důchody rychleji než platy, nebylo by to vůči pracujícím fér. Naopak, více než polovina lidí si myslí, že růst cen je teď tak velký, že navýšení o 1770 korun je nezbytné. Podle 60 procent lidí současný systém důchodů nemůže dlouhodobě fungovat.

Nízká důvěra v důchodový systém 

 Účastníci průzkumu také příliš nevěří tomu, že se o ně stát ve stáří postará. „Důvěra lidí ve státní důchodový systém je nízká. Jen každý desátý člověk ve věku 18 až 44 let má důvěru, že se o něj stát v důchodu postará,“ uvedl Bouška. Přílišnou důvěru ve stát nemá ani skupina, která má k důchodu blíže než nejmladší generace - z lidí ve věku 55 až 64 let věří jen necelá třetina, že se o ně stát v důchodu postará.

Český premiér Petr Fiala.
Proč politikům platy rostly a na důchody se sáhlo? Fiala: Jde o jiný mechanismus

Pavel ve středu oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. Hnutí ANO už dalo najevo, že se na soud obrátí, a to z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Prezident ale dal za pravdu i vládě - souhlasí s jejím argumentem, že zpomalení růstu penzí za stávající situace je nezbytné.