Škody jdou do stovek tisíc korun. Kriminalisté šetřili celkem 45 případů, přičemž někdy se jednalo o několik aut najednou.


Téměř každý týden kriminalisté na Třebíčsku šetří nový případ.


„Je to fenomén, pohonné hmoty jsou drahé. Vypátrat viníka krádeže je obtížné, protože se stačí dobýt do víčka nádrže a lup se může uskutečnit. Provést se to dá tím jedním způsobem, proto říct, zda na území Třebíčska řádí nějaké organizované skupinky zlodějů, je nemožné,“ konstatoval mluvčí republikové policie Třebíč René Novotný. Dříve se vyskytovali navrtávači nádrží, dnes už ale pobertové jdou hlavně přes víčko.


Velmi špatné zkušenosti s kradením nafty má společnost TRADO BUS. Nejhůře jsou na tom její autobusy, které parkují u vlakového nádraží v Náměšti nad Oslavou.


Vykradené autobusy


„Za poslední dobu nám tam čtyřikrát někdo ukradl ze zamčené nádrže autobusu naftu, dohromady 500 litrů. Vždy prostě u zamknuté nádrže rozloupl víčko. Některé indicie nasvědčují tomu, že se jedná o jednoho a téhož zloděje, protože autobusy byly i jinak poškozené,“ naznačil ředitel TRADO BUS s. r. o. Milan Dygrýn.


Podle jeho slov už ale firma hledá účinné řešení. „V budoucnu chceme autobusy parkovat jinde, na ploše, která bude osvětlená. Máme dohodu s tamními policisty, chodí parkoviště v noci už teď kontrolovat častěji,“ zmínil Dygrýn.


ADW je další firma z Třebíčska, které se ztráta pohonných hmot dotýká. „Vypravujeme železniční cisterny a loni se nám několikrát stalo, že cisternu někdo vykradl. Buď po cestě, nebo v cílové stanici v Mostě. Byly s tím jen nepříjemnosti, byť to řešila dráha a objednavatel, i my jsme samozřejmě do procesu vyšetřování vstupovali. Ztratilo se nám okolo tisíce litrů nafty, naštěstí ale nějací pachatelé byli dopadeni,“ upřesnil výkonný ředitel ADW Bio Radek Ciencila.


Policejní mluvčí René Novotný krádeže pohonných hmot vnímá jako sociální problém: „Lidé mají hluboko do kapsy, nafta i benzin jsou drahé a zloději vědí, jak obtížné je vypátrat je.“