Žně měli především v dubnu, kdy se výkupní ceny kovů zvýšily.

A na co se zloději zaměřují nejčastěji? „V loňském roce byly tyto krádeže zaznamenány v řádu desítek případů. Nejčastěji si pachatelé odnášeli měděné okapy, lešení a kovový odpad. V letošním roce byla největší škoda způsobena při krádežích elektrické instalace,“ informovala žďárská mluvčí republikové policie Jana Martincová.

Právě s krádežemi měděné elektroinstalace měli opakovaně potíže v Kozlově na Velkomeziříčsku. Zloději v areálu tamní firmy řádili letos na jaře již několikrát. Policisté však už zadrželi dva podezřelé.

Kabely za 61 tisíc

„Jsou jimi dva muži ze Žďárska,“ uvedla Jana Martincová. Kromě bezmála stovky metrů elektrických kabelů celkem za 61 tisíc korun měli muži v objektu ukrást i jeden elektromotor. Další dva stejné motory si pak ještě připravili k odcizení.

Měď, na niž se lapkové v Kozlově zaměřovali, se dá prodat za nemalé částky. Podle aktuálního ceníku kovošrotu Alfa Scrap v Dolní Rožínce na Bystřicku se jeden kilogram tohoto kovu vykupuje za zhruba 85 až 122 korun.

Žďárská společnost Odas ve svém sběrném dvoře nabízí za kilo mědi dokonce až 130 korun. Přesná cena se však odvíjí od detailnějších vlastností tohoto materiálu.

Nejrůznější výkupny kovů či kovošroty jsou pak místem, kam policisté míří, ztratí-li se „něco většího“. Určitá opatření ale musejí zavádět také samotné podniky, které se odkupem kovového materiálu zabývají.

„Máme již určitý okruh zaběhnutých zákazníků, kterým lez věřit. Výkup u nás navíc probíhá vždy na občanský průkaz, což asi většinu těch, kteří by nepřicházeli s legálně získanými věcmi, odradilo,“ popsal Jakub Pyšný, jednatel společnosti Alfa Scrap. U některých věcí se navíc musí podle něj o výkupu provést záznam. Cílem zlodějů se však nestávají jenom kovy z kategorie těch dražších. Často se spokojí s „obyčejným“ železem.

V rukou neznámého zloděje skončilo patnáct železných traverz.

Pětimetrové kusy kovu za zhruba 15 tisíc korun zmizely z volně přístupného místa ve velkomeziříčské ulici U Světlé.

Více jak sto kilogramů železného šrotu se ztratilo počátkem května také z vlakového nádraží ve Vlkově na Velkobítešsku. Tentokrát se ale zloděj ze svého lupu dlouho neradoval. Sice se mu jej podařilo zpeněžit, ale ještě tentýž den ho dopadli policisté.

Své zkušenosti s pachateli zaměřujícími se na krádeže kovů mají i ve žďárské společnosti Kinský Žďár. V lese v lokalitě nazývané Štenice mezi obcí Sázava a Hamry nad Sázavou se někomu zřejmě zalíbily železné lapače vody. „Vyrábíme si je sice sami, ale vznikla nám zhruba osmitisícová škoda. Navíc v době, kdy tam nebyly, mohlo na lesní cestě dojít k úrazu. Po ukradených lapačích tam totiž zůstala třicet centimetrů hluboká díra,“ uvedl Miroslav Matoušek, lesní rada společnosti Kinský Žďár.

Oproti svému vrcholu na počátku letošního jara však provozovatelé výkupen a kovošrotů očekávají u cen spíše pokles. „Nejvyšší ceny byly zhruba v březnu a dubnu, kdy se firmy po zimě potřebovaly zásobit. V současné době už ale společnosti mají plné sklady, méně se staví, ekonomika je v útlumu – ceny se tedy snížily,“ nechal se slyšet Jakub Pyšný. Změnu prý neočekává ani v letních měsících.