Přestože se zloději nevyhýbají ani plochám přímo u rodinných domů, přednost dávají spíše velkým koloniím, které se většinou nacházejí na okraji okresního města. Tamní zahrádkáři proto volají po pomoci policistů.


„Stačilo by, aby to tady jednou denně projeli, nebo prošli, klidně bychom jim dali klíče. Nejde o to, že se jim třeba nepovede někoho chytnout. Bylo by ale vidět, že to tu alespoň někdo hlídá, a počet krádeží by se snad snížil,“ myslí si Josef Kubík, hospodář osady Stalingrad Českého zahrádkářského svazu ve Žďáře nad Sázavou.


Tato kolonie mezi Žďárem a Hamry nad Sázavou je největší v okresním městě, zaujímá rozlohu kolem devíti hektarů. Založena byla v roce 1957 a nyní tam hospodaří kolem čtyř stovek zahrádkářů.


Ač jsou tam i pěstitelé, kteří s krádežemi zkušenosti nemají, většina z nich už o některé své výpěstky přišla. „Teď byl delší dobu klid, ale na jaře jsem přišla o pět sazenic zelí. Na sousední zahrádce zase někdo ukradl česnek a chodí tam na hrách,“ popsala jedna z tamních zahrádkářek Ludmila Ptáčková.
I Josef Kubík musel tento rok česnek sklízet o čtrnáct dní dříve, než by to učinil normálně. „Letos mi vyrostl opravdu pěkný, a jelikož už mě jednou někdo předběhl a sklidil ho místo mě, udělal jsem to raději už teď,“ podotkl zahrádkář s tím, že kdyby někdo přišel a požádal ho o česnek na sadbu, rád mu vyhoví. Krádeže se ale v osadě rozhodně netolerují.


„Pokud by se zjistilo, že krade někdo přímo z kolonie, bude bez milosti vyloučen,“ zdůraznil Kubík. Podle něj ale bude za ztrácející se zeleninou i ovocem spíše někdo „z venku“. Každoročně totiž musí svaz řešit několik případů, kdy je prostříhán či jinak poškozen plot, který ohraničuje celou kolonii. Ten je navíc opatřen ostnatým drátem. Na některá místa kolonie, hlavně ze strany od stalingradských garáží, si ale už „vykukové“ k plotu přistavěli nejrůznější stupačky, aby měli do zahrádek snazší přístup.


Proto nyní členové osady zabezpečení v tomto úseku ještě vylepšovali. Postupem let se také mění složení rostlin, které zahrádkáři na svých parcelách pěstují. Dříve to byla hlavně zelenina a ovoce.


„Dnes už přibývá těch, kteří tam mají spíše nejrůznější květiny,“ konstatoval Josef Kubík. Ty zloděje tolik nelákají, ačkoliv se najdou i výjimky. „Dostala jsem sazenice muškátů, tak jsem si je dala do skleníku, aby mi zakořenily. Někdo mi je ale ukradl,“ postěžovala si jedna ze stalingradských zahrádkářek.


Těžkosti s mizícími výpěstky ale nemají pouze v kolonii Stalingrad. „Oznámení od zahrádkářů máme i z ulic Komenského nebo z lokality u někdejšího Amylonu. Musíme se na tuto problematiku zaměřit – hlídky budou v noci zahrádky a jejich okolí při kontrolní činnosti navštěvovat,“ uvedl Luboš Skřivánek, zástupce vedoucího žďárské městské policie. Zároveň vzpomněl, že se strážníkům loni povedlo jednoho zloděje dopadnout, zadrželi jej při krádeži na zahrádkách v Brodské ulici. A na kolik může taková neoprávněná sklizeň zeleniny či ovoce přijít?


„Pokud škoda nepřesáhne pět tisíc korun, pachateli lze udělit blokovou pokutu až do výše jednoho tisíce korun, půjde-li ovšem o dospělého. U mladistvého pak pokuta může činit maximálně pět set korun,“ vysvětlil Luboš Skřivánek.