Přitom ještě v loňském roce oživilo naději na rozpletení celého případu zjištění identity oběti. Podařilo se to až po dlouhých letech pátrání a analyzování včetně využití moderních kriminalistických technik. Přesto zatím zůstávají okolnosti vraždy tajemstvím.

„K vašemu dotazu mohu uvést, že věc byla koncem loňského roku odložena, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání,“ konstatoval bez dalších podrobností mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Aby se to změnilo, musely by se objevit nové zásadní informace vedoucí přímo k viníkovi.

Policejní vyšetřování. Ilustrační foto.
Posun ve 14 let staré vraždě: policie ví, kdo ležel v mělkém hrobě u Kožichovic

Času na potrestání vraha či vrahů už ale moc nezbývá. Kolem 10. října letošního roku uplyne patnáct let od nalezení kosterních ostatků oběti v mělkém hrobě v Kožichovicích. Ostatky tehdy vyhrabala na světlo světa divoká prasata. Příčina smrti byla od začátku jasná - průstřel hlavy. Ostatky na místě tlely zhruba rok. Vražda se tak zřejmě stala už někdy v roce 2007. Zhruba od té doby také plyne promlčecí lhůta celého činu.

Obětí byl podle zatím neúplných informací Slovák kolem třiceti let. Deníku to už loni prozradil starosta Kožichovic Otakar Maštera. Ostatky donedávna neznámého muže byly na hřbitov v Kožichovicích uloženy v červnu 2009 a hrob byl označen jako místo, kde byl pochován neznámý muž. V loňském roce pak obec kontaktoval příbuzný oběti.

„Nejprve chtěli ostatky převézt na Slovensko. Z toho sešlo, ale vyjádřili snahu umístit na náhrobek cedulku se jménem. Poté, co jsem jim poslal cenovou kalkulaci, už se neozvali,“ uvedl aktuálně pro Deník Maštera.

Jde o muže ve věku 25–30 let, výšky 175 cm, kratších tmavých vlasů. Zavražděnému chyběly přední horní zuby a jeho chrup byl velmi zanedbaný.
Zavražděný muž stále nemá své jméno

Kožichovický příběh se začal odvíjet 10. října 2008 v půl třetí odpoledne, kdy na policii zavolal občan z Kožichovic, a oznámil, že v místě nazývaném U koupaliště, nedaleko místního rybníčku, nalezl u remízku v hlíně lidské kosti. Z půdy povytáhl částečně zahrabané pozinkované dešťové svody, které se mu zdály být vhodné k dalšímu použití. Jenže současně s věcí povytáhl i část lidské kostry. Mělký hrob ale předtím částečně odkryla zvěř, pravděpodobně divoká prasata.

Při ohledání místa činu vyšetřovatelé zjistili, že muž byl do jámy vhozen pouze ve spodním prádle. V těle nalezli dva projektily. Oběti scházely přední zuby. Při antropologické expertíze odborníci vyhotovili přibližnou podobu obličeje mrtvého muže. Podle zubů policisté odhadli jeho věk na sedmadvacet let.

Kriminalisté vyhlásili celostátní pátrání po jeho totožnosti. Prověřili databáze pohřešovaných osob a lidí, po kterých bylo z nějakého důvodu vyhlášeno pátrání, ale vždy s negativním výsledkem.

V lednu roku 2009 byl případ zveřejněn v České televizi v pořadu Na stopě, ale vše se minulo účinkem.

Budova gymnázia Havlíčkův Brod
Abych teď chodil kanálama, reaguje učitel na kauzu v havlíčkobrodském gymnáziu

Policejním pomníčkem na Vysočině zůstává i nález kosterních ostatků nedaleko Rybníčku u Habrů na Havlíčkobrodsku z 15. října 2019. Ostatky tehdy našel muž s detektorem kovů, který si na okraji lesa všiml vyčuhující kosti ze země. Když zjistil, že jde s největší pravděpodobností o lidské kosti, zavolal policii. Až asi po roce police potvrdila, že šlo o vraždu. Tělo leželo v zemi asi patnáct let.

„V toto případě se zatím nepodařilo zjistit totožnost oběti, proto byl případ odložen,“ uvedl kriminalista Pavel Kubiš z Jihlavy.

Najít pachatele se nepodařilo ani v případu postřeleného motorkáře na sjezdovce u Vysoké u Havlíčkova Brodu v srpnu 2020. Jindřich Š., který má sám problémy se zákonem, tehdy dostal kulku do zadnice. Podle policie šlo o pokus o vraždu. Kdo a proč na něj střílel, není kriminalistům dodnes jasné. I tento případ zatím skončil jeho odložením.