Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začal soud se senátorem Velebou

Žďár nad Sázavou - Aby se omluvil za poškození pověsti, žádají tři vědci po Janu Velebovi, senátorovi a předsedovi Strany práv občanů z Velkého Meziříčí. Případ začal projednávat žďárský okresní soud.

14.11.2015
SDÍLEJ:

Jan Veleba.Foto: Deník/archiv

Podle vědců, kteří Velebu žalují, poškodil senátor jejich pověst tvrzením, že vědecké granty, týkající se šumavského výzkumu, jsou nestandardně vysoké a že motivací přírodovědců jsou peníze, docentury a profesury. Žalobu o ochranu osobnosti na Jana Velebu podali Pavel Kindlmann, Hana Šantrůčková a Jakub Hruška.

U soudu byl ze žalujících osobně přítomen jen Jakub Hruška, Kindlmann a Šantrůčková se omluvili. „Žalujeme ho proto, že o nás šířil nepravdivé informace, které nás mohou profesně poškodit," uvedl Jakub Hruška před začátkem jednání. Případ se týká Velebových výroků zveřejněných loni v Parlamentních listech. Velebův právník Vojtěch Vyhnal ovšem v úvodu uvedl, že zmiňované výroky se cti vědců nemohly dotknout, a omluva proto nepřichází v úvahu. Veleba, který se soudu zúčastnil, to řekl už před jednáním. „Nemíním se omlouvat. Šumavu docela dobře znám, a znám i názor většiny starostů, co tam žijí, a ten je stejný jako můj," sdělil senátor.

Rovina faktická a újma na cti

Jakub Hruška, který externě přednáší na Univerzitě Karlově, před soudem řekl, že se Velebovými výroky cítí být dotčen v rovině faktické i kvůli újmě na cti. Popsal, že oba granty, na nichž se osobně podílel jako člen České geologické služby a které Veleba v tisku rovněž zmiňoval, se Šumavy vůbec netýkaly. Jeden grant se podle něj zabýval oblastí Novohradských hor a druhý lesy na Zakarpatské Ukrajině.

Senátor před soudem mimo jiné uvedl, že mu v souvislosti s granty šlo o transparentnost využití veřejných prostředků, z nichž jsou placeny. „Vzhledem k tomu, že jsou to veřejné peníze, myslím si, že by se měla vyvinout nějaká legislativní aktivita k tomu, aby se hospodaření s granty zprůhlednilo. Přemýšlím o tom, že se v souvislosti s tím objednám u ministra financí," vyjádřil se Jan Veleba ještě před soudním jednáním.

Senátorův zástupce pak řekl, že velkou část sporného textu Jan Veleba doslovně převzal od českobudějovické lékařky Jitky Markové, kterou Šantrůčková, Kindlmann a Hruška také zažalovali a jež se jim podle výroku soudu omlouvat nemusí.

Právní zástupce žalujících Miloš Tuháček k tomu uvedl, že Jitka Marková má nařízeno vědcům zaplatit náklady řízení. Soudkyně Jana Homolová podotkla, že rozhodnutí krajského soudu u tohoto případu ještě není pravomocné.

V pozadí kauzy je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v Národním parku Šumava.

Soudkyně Jana Homolová za účelem doplnění dokazování jednání odročila. Soud bude pokračovat 6. ledna.

Autor: Martina Lorencová

14.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení