Skupina šesti Romů – čtyři ženy a dva muži – přijela do Častohostic minulý čtvrtek okolo poledního. Vyhlédli si příhodný rodinný domek. Jeden z mužů vlezl dovnitř oknem, otevřel ostatním a společně začali stavení prohledávat.


Zloději utekli do Lažínek


Překvapil je ovšem 88letý majitel. Nezvaní návštěvníci se rozutekli, nasedli do auta a vyrazili směr sousední Lažínky.
Vymysleli si fintu na 83letého důchodce, kterého zahlédli u domu.


„Řekli, že potřebují vodu do chladiče. Poté, co starý pán odešel ke studni, vešly dvě z žen bez jeho svolení k němu domů,“ popsal mluvčí třebíčské Policie ČR René Novotný.


Už už se chystaly na prohlídku, jenže opět měly smůlu. Zaskočila je dcera majitele a rázně je vykázala.
Vykutálená parta nasedla do auta a chystala se k odjezdu.


Mezitím však první přepadený důchodce z Častohostic telefonicky zburcoval svou neteř. Zapamatoval si část espézetky, kterou jí nadiktoval. Ta nelenila, sedla do auta a vyrazila do Moravských Budějovic na policii.


Espézetka


Když projížděla Lažínkami, spatřila podezřelý osobák, odpovídal včetně značky popisu, který jí dal její příbuzný. Opsala si typ i značku a uháněla na policejní stanici. V Budějovicích narazila na hlídku policistů, urychleně ji zpravila o své situaci.


„Policisté okamžitě rozjeli pátrání po vozidle, informovali ostatní kolegy a uzavřeli příjezdové komunikace v okolí. Na vykutálenou skupinku, rychle mizející pryč, čekala policejní hlídka u Jaroměřic nad Rokytnou,“ doplnil mluvčí Novotný.


Pachatelé byli ve věku od 24 do 50 let s trvalým pobytem různě po republice. Před soudem se budou zpovídat z trestných činů pokusu o krádež a z porušování domovní svobody.


Zda mají na svědomí ještě i jinou trestnou činnost, ukáže další vyšetřování. Policisté radí přes den důkladně zamykat.