V uplynulých dnech byla převezena z psychiatrické nemocnice do ústavu zabezpečovací detence, který je součástí brněnské vazební věznice. Šestadvacetiletá Orlová by mohla v detenčním ústavu zůstat i do konce života. O případném prodloužení pobytu musí ale soud rozhodovat každý rok.

„Příkaz k dodání do zabezpečovací detence byl soudem vydán 10. srpna," informovala mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová.

Ředitel brněnské vazební věznice Dušan Gáč nechtěl umístění Orlové do ústavu zabezpečovací detence potvrdit. „Bohužel, ke konkrétním odsouzeným lidem nemůžeme z bezpečnostních důvodů podávat jakékoli informace," vysvětlil.

Čeká na zařazení

Podle informací Deníku ale Orlová už byla do ústavu převezena před několika dny. Převoz byl bez komplikací. Pracovníci ústavu už se navíc s Orlovou setkali, když musela být bezprostředně po činu loni v říjnu, kdy vtrhla do střední školy ve Žďáře nad Sázavou a nožem usmrtila šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu, umístěna na psychiatrickém oddělení vazební věznice. Orlová při útoku navíc zranila další studenty i policejního vyjednavače. Orlová byla nakonec uznána nepříčetnou. Podle znalců totiž trpí paranoidní schizofrenií, proto nemůže být za svůj čin trestně odpovědná. Orlová žďárskou tragickou událost zdůvodňovala tím, že se chtěla nechat zastřelit a ukončit své trápení, které jí nemoc způsobuje.

Nově přijatí chovanci v detenčním ústavu jsou nejprve zařazeni do přijímacího řízení a na cele jsou sami. Musejí například projít kolečkem zdravotních prohlídek a pohovorů s psychology a psychiatry. Teprve poté je rozhodnuto, do jaké skupiny bude chovanec zařazen a zda musí být na cele sám, či může být na cele s jiným chovancem. Vzhledem ke své diagnóze byla Orlová zařazena do skupiny mezi psychotiky. Podle znalců bude léčení její nemoci zdlouhavé, protože sama Orlová popírá, že by byla nemocná, a do detenčního ústavu nechtěla. Proti rozhodnutí krajského soudu si podala stížnost, ale Vrchní soud v Olomouci ji zamítl.

Rodiče žádají změnu

Pro rodinu zavražděného studenta z Vysočiny umístěním Orlové do detenčního ústavu kauza nekončí. Otec Kamil Vejvoda se včera Deníku svěřil, že plánují další právní kroky. „Chceme docílit toho, aby se změnila legislativa a ambulantní psychiatři měli větší pravomoci. Jde především o to, aby mohli mít nad pacienty větší kontrolu," řekl Kamil Vejvoda.

Rodina se chce s touto iniciativou obrátit na bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (za ANO). Ta se už v případu angažovala, když podala podnět na kárnou žalobu na soudce, který Orlovou pustil z ústavní léčby do ambulantní. V opavské psychiatrické nemocnici se Orlová léčila poté, co už dříve v Havířově v Moravskoslezském kraji, podobně jako ve Žďáře, zaútočila na základní školu a zranila vychovatelku školní družiny.

Případné další útoky Orlové ve společnosti nyní znemožňují mříže a ozbrojené stráže. Mimo to ale Orlová bude mít v ústavu zabezpečovací detence i svá práva. Pokud bude chtít, tak bude například smět nosit civilní oděv. Musí ale zajistit, aby oblečení bylo čisté a každý týden také vyprané.

Nejméně dvakrát týdně bude moct přijímat návštěvy po dobu nejméně dvou hodin. Jednou za měsíc si může nechat posílat pětikilový balík s trvanlivými potravinami a osobními věcmi. Bez omezení pak může přijímat balíčky s prádlem, obuví, knihami a jinými tiskovinami. Pokud bude chtít a nebude zařazena do programu s pracovní terapií, může i za finanční odměnu pracovat.