Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka tím porušil Ústavu České republiky. Ta v článku 96 o soudech říká, že rozsudek je vždy veřejný.
„Bez komentáře,“ reagoval včera Machálek při osobním setkání ve své kanceláři na opětovný dotaz Deníku, proč nemohla veřejnost sledovat rozsudek v soudní síni.


Machálek přitom v pátek slíbil, že vysvětlení podá v pondělí až při osobním setkání. To se ale znovu nestalo.
Třebíčský soudce na opakované dotazy, aby to nějak vysvětlil, reagoval stále stejně: „Nebudu se vyjadřovat.“ Nepřesvědčily ho ani argumenty, že vyhýbání se jasné odpovědi vrhá špatné světlo na jeho důvěryhodnost jako soudce, a tím i na celý soud.


„To si samozřejmě uvědomuji, ale nebudu na to odpovídat,“ trval na svém Machálek.
Jaroslav Hlavatý, manžel Jitky Hlavaté, která před dvěma lety zemřela v nemocnici krátce po porodu, chce v úterý na soudce Machálka podat stížnost.

Na rodinu příliš nehleděl


„Vadí mi, že jsme nemohli být u celého jednání a nakonec ani u rozsudku. Podle mne k tomu nebyl žádný důvod a pan soudce tím hájil především zájmy obžalovaného, ale na rodinu příliš nehleděl,“ trvá na svém Jaroslav Hlavatý.
Třebíčský soudce Machálek sice řekl, že s rodinou cítí a chápe, jaká se stala tragédie, ale za tím, že vyloučit veřejnost z hlavního líčení bylo správné rozhodnutí, si i nadále stojí.


„Projednávaly se citlivé údaje o zdravotním stavu rodičky,“ zopakoval soudce. Ani na to, proč však nevyloučil veřejnost pouze na část hlavního líčení, neuměl také odpovědět. Deník se včera celý den snažil získat stanovisko i předsedy okresního soudu v Třebíči Františka Fruly. Ten ale po justiční stráži vzkázal, že má jednání. Na opakovanou žádost o rozhovor prostřednictvím svých podřízených nereagoval.


Soudce Vilém Machálek je připraven, že na něj rodina Hlavatých stížnost podá a počítá s případným postihem. Případ může skončit i kárnou žalobou. Tu by na něj musel podat předseda soudu Frula, který může rozhodnout i o jiném postihu. Pouze ale v případě, že bude v jednání Machálka spatřovat nějaké pochybení.


Vilém Machálek včera na otázku, zda mu to stálo za to, reagoval vyhýbavě, ale neřekl jednoznačně, že ne: „Jednou vám to vysvětlím u piva,“ zakončil rozhovor soudce.