„Ujíždí, ujíždí, jede vysokou rychlostí,“ zní z policejní vysílačky. Na pozadí pronásledování jsou slyšet sirény a tmu osvětlují blikající policejní majáky.

„Nehoda, nehoda, naboural služební auto,“ ozve se v jednu chvíli z vysílačky. Krátce nato už muži v uniformách Kubáta vytahují z osobního auta Audi A5 a zatýkají.

Hasiči zasahují na střeše zámeckých koníren v Moravských Budějovicích.
VIDEO: Okolí Moravských Budějovic sčítá škody po bouřce, zemědělci mají po úrodě

„Řidič ve vysoké rychlostí strhl volant a naboural do služebního vozidla, čímž došlo k odhození pronásledovaného vozidla do svodidel,“ popsala mluvčí ostravské policie Eva Michalíková.

Jan Kubát měl v té době soudní zákaz řízení, navíc po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Důvod k nezastavení měl i kvůli tomu, že měl u sebe větší množství drog, a auto navíc řídil pod jejich vlivem.

Honička na Masarykově náměstí

Kubát byl převezen do Třebíče, kde si ho převzali tamní kriminalisté. Ti Kubáta naháněli podobně jako jejich ostravští kolegové už loni na podzim. Konkrétně v neděli 5. září odpoledne na Masarykově náměstí v Třebíči. Kubát tehdy řídil Škodu Fabia a na výzvu policejní hlídky odmítl zastavit.

„Zastavení a následné kontrole se snažil vyhnout ujížděním přes různá místa v Třebíči a okolí. Šlo o bezohlednou jízdu provázenou zvýšenou rychlostí, úhybnými manévry, otáčením se do protisměru, objížděním, cíleným bráněním služebnímu vozidlu v předjetí a najížděním na služební vozidlo a nerespektováním dopravního značení,“ shrnuje chování Kubáta státní zástupce v obžalobě.

Ilustrační foto
Řádění mladíka v Budějovicích: Do oken hodil cihlu a litinový poklop

Oběma případy ujíždění, porušováním soudního zákazu řízení, držením a distribucí většího množství drog se v úterý 21. června zabýval Okresní soud v Třebíči.

Kubát u soudu tvrdil, že drogy měl jen pro vlastní potřebu. K ujíždění v Ostravě se sice doznal, ale tvrdil, že to není trestný čin. U incidentu z Třebíče se pak snažil soud přesvědčit, že neřídil on, ale někdo jiný.

„Hlavní líčení bylo odročeno kvůli výslechu dalších svědků,“ informovala Jaroslava Valášková z třebíčského soudu. Kubátovi hrozí až deset let vězení.