Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězni se těší, soudy čeká práce

Vysočina - Třináct vězňů v rapotické věznici už patrně stříhá metr. Vědí, že na Nový rok jdou domů. Vejde totiž v platnost nový trestní zákoník, který už nevnímá jako trestný čin například jízdu bez řidičáku, opakované drobné krádeže či pytláctví.

21.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Kilián

Raduje se třeba jednatřicetiletý Jiří. V minulosti měl na triku drobné krádeže. Poslední kapkou, kvůli které přetekla pomyslná číše, byla krádež v obchodním domě za tisícikorunu. Svůj čtyřměsíční trest tedy nedokončí.

Dalším, kdo jde z Rapotic dříve domů, je osmadvacetiletý Josef. Rovněž sériově drobně kradl, naposledy kalhoty v supermarketu. Soud mu vyměřil šestiměsíční trest. V Rapoticích uvnitř vězení pracoval. „Byl to naprosto bezproblémový vězeň,“ doplnil mluvčí věznice Jan Doležal.

V rámci celé republiky se podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitky Zinke jedná o 1 600 lidí. „Třináct lidí propustíme hned 1. ledna, do konce roku od nás odejdou před vypršením trestu ještě odhadem desítky vězňů,“ konstatoval ředitel Věznice Rapotice Pavel Ondrášek. Znamená to, že brány kriminálu opustí rovněž někteří hříšníci, kteří dostali takzvaný úhrnný trest za jiné trestné činy. Soud přihlédne ke vzájemnému poměru jejich závažnosti.
„Pro nás je to zvýšený nápor práce, musíme prozkoumat všechny spisy vytipovaných odsouzených,“ poznamenal předseda Okresního soudu v Třebíči František Frula.

Vše je připraveno

V Rapoticích pyká za své nedobré skutky k dnešnímu dni bezmála 300 vězňů, z nich má tedy de facto téměř třetina naději na dřívější propuštění.

Domů půjdou i některé ženy odpykávající si svůj trest ve věznici ve Světlé nad Sázavou. V zařízení ale zatím neznají přesný počet propuštěných. „Rozhodnutí o tom, které ženy budou 1. ledna 2010 propuštěny na svobodu v souvislosti se změnou trestnosti vybraných trestných činů, je plně v kompetenci soudů. Proto zatím nejsme schopni poskytnout údaj, kolika žen se změna zákona bude týkat. Ten budeme znát až prvního ledna,“ informovala mluvčí věznice Eva Hodná.

Jakmile se ve věznici dozví, které ženy poputují na svobodu, je pro jejich propuštění absolutně vše připraveno. „Na hromadné propouštění jsme připraveni a ženy opustí brány vězení ihned po obdržení příkazu k propuštění na svobodu,“ dodává mluvčí.

Na změny, které od Nového roku přinese nový trestní zákoník, se v těchto dnech chystají i soudci z havlíčkobrodského okresního soudu. Žádná administrativní smršť je ale nečeká. Deníku to sdělil místopředseda soudu Jan Doležal. „Prošli jsme si příslušné trestní spisy a v tuto chvíli je jasné, že z věznic půjde po prvním lednu příštího roku domů maximálně pětice lidí, které Okresní soud v Havlíčkově Brodě odsoudil k trestu odnětí svobody,“ konstatoval Doležal.

Poznamenal, že okresní soud ale na doručení dalších spisů ještě čeká. „Jakmile budou do Havlíčkova Brodu doručeny, soudci je prostudují a okamžitě vydají příslušný pokyn jednotlivým věznicím, budou-li posuzované případy odpovídat nové zákonné úpravě,“ řekl Doležal. Poznamenal, že soud nechystá na přelomu roku, a to v souvislosti se změnami trestního zákoníku, žádná mimořádná pracovní opatření.

Obava z narkomanů

Mezi regály supermarketů se vrátí řada drobných zlodějů, takových, kteří tu a tam pod kabát strčí láhev alkoholu a snaží se ji propašovat přes pokladnu. Nyní už se nemusejí bát. I když takto budou krást denně, pobyt v chládku za mřížemi jim nehrozí. „Já mám spíš obavu z některých feťáků. Drobný pravidelný lup, to jsou důležité peníze na dávku drogy,“ reagoval kriminalista, který si nepřál vystoupit z anonymity.

Mluvčí Kauflandu Michael Šperl situaci okomentoval všeobecně: „V současné době nemůžeme tvrdit, že by případů krádeží přibývalo. Abychom ochránili naše zákazníky, spolupracovníky i náš majetek, v průběhu minulého roku jsme na všech prodejnách udělali komplexní technická opatření, díky kterým by tyto nepříjemné záležitosti měly být pro všechny zúčastněné omezeny na minimum.“

Jak to vypadá například na Třebíčsku? Podle analytiků třebíčského obvodního oddělení Policie ČR v regionu v tomto roce šetřili pětatřicet případů opakovaných drobných krádeží do pěti tisíc korun. Žádný zatím neskončil u soudu.

V sedmi případech se zdejší kriminalisté zabývali pytláctvím, ani zde nic nevykrystalizovalo do podoby soudního případu.

21.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení