VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velmistr z náboženského procesí tasil nůž u domu dětí

Třebíč – Měla to být hrdá akce s procesím, loučemi a maskami na obličejích. To se náboženskému sdružení Řád ozubeného kola příliš nepodařilo. Závěr byl jak ze špatné grotesky.

16.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jiří Sláma

Pětice zamaskovaných účastníků pochodu prošla v pátek večer beze slov spletí ulic v centru Třebíče. Dostala se z náměstí až k zimnímu stadionu, kde se rozdělila na dvojici a trojici. Dvojice, již tvořil velmistr řádu Marek Hirato z Rakovnicka a dívka – místní rodačka, zamířila na Hrádek.

Hirato s dívkou s maskami na obličejích prošli parčíkem okolo Domu dětí a mládeže. Tou dobou v něm byli účastníci letního triatlonového soustředění z Brna a z Vyškova. Zahlédli maskované postavy, lekli se a vydali se na obhlídku, kdože se to pohybuje v blízkosti objektu.

Dvojice si sedla za keř pod okno, za kterým byl shodou okolností pokoj pětileté dívky. Dospělí účastníci soustředění netušili, co to má znamenat, před pár lety zde měli nepříjemný incident s bezdomovci.

Vedoucí se báli: Fotí tu snad pedofil?

Začali se dožadovat vysvětlení, velmistr Hirato ale reagoval tak, že si začal triatlonisty fotit a odmítal podat nějaké vysvětlení. Fotoaparát v jeho rukou vzbudil u vedoucích podezření, zda se nejedná o pedofila, který si přišel fotografovat malou dívku.

Došlo k ostré výměně názorů, velmistr odmítl ukázat snímky, nechtěl ani vydat paměťovou kartu z foťáku. Vytáhl jeden z několika nožů a když s ním máchal, lehce řízl jednoho z instruktorů na zápěstí. Jako další z arzenálu zbraní, které u sebe měl, použil seříznutou bambusovou tyč a v závěru černou zbraň, která na první pohled vypadala jako pistole. Nakonec se ukázalo, že to byla „kuličkovka“.

Účastníci soustředění přivolali policii, která Hirata zadržela a odvezla k výslechu. Muž si nakonec vyžádal lékařské ošetření, argumentoval nedávnou operací páteře, měl údajně drobnou oděrku na koleně. „Už je doma, v nemocnici byl jen krátce,“ zmínil Tomáš Pecina, další výrazná postava řádu.

„Pro přečiny nebezpečné vyhrožování a výtržnictví bylo proti šestatřicetiletému muži zahájeno trestní stíhání. Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ sdělila třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická.

Podle Tomáše Peciny je celá situace jen politováníhodným nedorozuměním, které nemá nic společného s činností Řádu. „Nechme pracovat orgány činné v trestním řízení, ať ty vyřknou, kdo je nebo není vinen,“ dodal Pecina s tím, že víc k události poví sám Hirato a Deníku poskytl telefonní číslo na velmistra Řádu.

Telefonický hovor byl nakonec víc než stručný. Mužský hlas na druhé straně linky pouze konstatoval, že média půl roku neinformují o Řádu pravdivě a proto nebude sdělovat žádné podrobnosti. Tečka a příjemný den přejeme.

Řád ozubeného kola nemusel jako náboženská společnost svůj pochod hlásit. Policisté o něm ze sociálních sítí věděli, a tak z dálky situaci monitorovali. Pětice účastníků se chovala vzorně, nesla v bílých rukavičkách rámeček s vyobrazením symbolu – ozubeného kola.

Pochod v Brně zrušili

Muži zákona pouze požádali o odkrytí masek a občanský průkaz. „Jeden z účastníků byl klučina z Vladislavi, pak tam byla ta dívka, rodačka z Třebíče, která teď žije v Čechách, další účastník byl z Babic na Brněnsku,“ zmínil zástupce vedoucího policie ČR Třebíč Libor Matoušek.

Řád měl mít další pochod v sobotu v Brně, nakonec se neuskutečnil právě kvůli patáliím Marka Hirata s policií.

Řád ozubeného kola existuje patrně od letošního jara, profiluje se jako recesistické uskupení s mottem: Řád uznává právo výsměchu jako přirozenou a odvěkou protiváhu každé moci. V čele Řádu stojí doživotně velmistr, který je neodvolatelný.

Úcta se mu projevuje oslovením Vaše Velkoozubenosti. Velmistr Marek Hirato se prezentuje jako právník a člen ODS. Původně žil v Berouně. Zajímavé je, že dosud má čtyři záznamy v trestním rejstříku a berounská ODS si není úplně jistá, zda je Hirato ještě skutečně v jejích řadách. „Mám za to, že spíš ne,“ sdělil opatrně předseda oblastní rady ODS Beroun Jiří Oberfalzer.

Hirato v dosud publikovaných textech odmítá jakoukoli přímou spojitost s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Tu by bylo možné spatřovat právě v symbolu ozubeného kola.

Recese? Tu je těžké vysvětlit

Jenže sama DSSS se od Řádu ozubeného kola distancuje a nechce s ním mít dle čerstvého prohlášení na svých webových stránkách nic společného. „Podstatou recese je, že ji nejde dost dobře vysvětlovat,“ glosoval zaměření Řádu Tomáš Pecina.

Proč se minulý pochod v Mostě uskutečnil směrem k romské čtvrti Chánov, okomentoval druhý muž Řádu následovně: „V Mostě můžete jít mnoha směry, které lze nakonec interpretovat tak, že jdete k Chánovu.“

Komunistická minulost soudců

Pecina je mimo jiné znám tím, že aktivně u soudů bojuje za to, aby byly zveřejněny seznamy soudců s komunistická minulostí.

Marek Hirato zase coby zakladatel občanského sdružení Pomáhat a chránit vede spor se státem kvůli „značce“. Před časem si zaregistroval název sdružení a o pár měsíců později se prý přízviskem ověnčila za ministrování Ivana Langera Policie České republiky.

Autor: Hana Jakubcová

16.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Je odvoleno! Sčítají se hlasy. Výsledky budou známy v podvečer

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení