„Jde o muže a tři ženy. Jezdí po regionu ve stříbrném Fordu Focus. Zvoní hlavně na starší občany a snaží se dostat do nemovitosti pod záminkou potřeby toalety, vody, oleje a podobně. Důvěřivé občany poté vykradou,“ vyhlásila například obec Slavíkovice.

Policie tvrdí, že jde o preventivní upozornění. Parta se na Třebíčsku žádné trestné činnosti nedopustila, i když nejméně v jednom případě se o to pokusila. Ženy zvonily u domu v jedné z obcí a žádaly vodu, majitel je ale domů nepustil.

„Máme důvodné podezření, že osádka zmíněného auta se dopustila trestné činnosti v jiných částech České republiky. Z taktických důvodů lokalitu nebudeme upřesňovat,“ řekla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Senioři jsou pro pachatele trestné činnosti velmi častým a lákavým cílem. Jsou důvěřiví a často nedokáží rozeznat podvod. Policisté důrazně doporučují, aby neotevírali každému. Dále seniorům zdůrazňují, že se nemusí bát zavolat na linku tísňového volání 158 a oznámit pohyb podezřelých osob, které se snaží vniknout do jejich obydlí nebo do obydlí kohokoliv jiného.

Jak se chránit před podvodníky

Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.

Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené.

Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb nechte si předložit jeho služební průkaz. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.

Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů nebo poskytnutí peněžních půjček.

Zdroj: Policie ČR