Sprejery vytvořené klikyháky se objevují na domech v Třebíči čím dál častěji. V noci na včerejšek opět kdosi nastříkal černou barvou nápisy na přední a boční část Jednoty v Týně. Škodu majitel zatím nevyčíslil.
„Vandalové čmárají na všechno. Nevyhnou se jim ani plochy domů, zastávky, garáže, sportovní haly, lavičky, památky, sedačky v autobuse. Především se ničí vlakové soupravy a to obzvláštně v Náměšti nad Oslavou,“ vyjmenovala mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.
Vandalství mají na svědomí vždy mladí lidé. Věkový průměr těch, které police dopadla, je do dvaceti let.
Nedávno policisté chytili jednadvacetiletého mladíka, kterému prokázali šestadvacet případů poškození cizího majetku s celkovou škodou 84 tisíc korun. Hrozí mu trest až jeden rok odnětí svobody.
Za minulý rok lidé nahlásili 48 případů, z se podařilo objasnit dvacet. Od ledna letošního roku statistiky registrují už 47 případů, vyřešit se jich podařilo devatenáct.
„Pachatele většinou dopadneme díky kamerovému systému, nebo svědkům. Jelikož každý z nich má svůj osobitý podpis, není už potom takový problém dokázat mu i ostatní případy. V plánu je rozšíření kamerového sytému, který pomůže jak v udržení pořádku, tak i proti vandalům, kteří ničí cizí majetek,“ upřesnila Lavická.
Řada náctiletých možná ani netuší, že pouhé pokreslení lavičky fixou se už stává trestným činem označovaným pod názvem poškozování cizí věci. Za něj hrozí velké pokuty a odnětí svobody. Odstranění spreje z pomalované velké plochy bývá velmi nákladné.
Výtvory sprejerů se dají rozdělit na dva druhy. Za prvé jsou to tegy, většinou pouhé čmáranice fixou na zdech, vytvořené během pár vteřin. Cílem tegařů většinou bývá kreslit na co nejvíce viditelná místa.
Poněkud jiného druhu jsou graffiti, které potřebují jak přípravu, talent malujícího, speciální barvy a hlavně více času na vytvoření.
Město Třebíč vyhradilo takto zaměřeným sprejerům speciální místa, kde se mohou vyřádit. To také přispívá k tomu, že se graffiti neobjevují tak často na místech kde by neměly být. Oficiálních ploch není v Třebíči mnoho. Je ale třeba dodat, že například v Jihlavě podobné plochy nemají vůbec a sprejerství je tam také daleko větším problémem.
„Legální plochy se v Třebíči nachází v Týnském údolí pod krytým bazénem (hřiště bylo vybudováno v roce 2003, pořizovací cena 888 tisíc korun pozn. red.) a v ulici Sportovní u železniční trati. Pro letošní rok nemáme vůbec v plánu zprovoznit nové plochy," řekla mluvčí třebíčské radnice Irena Syrová.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK NAJDETE ZDE.
EVA UVÍROVÁ