Policie teď Řičáře viní z úvěrového podvodu a praní špinavých peněz. Údajně nevyužil správně patnáctimilionovou dotaci od ministerstva pro místní rozvoj pro obecně prospěšnou společnost Bono Publico, ve které působil. Hrozí mu dvanáct let vězení.

„(Peníze) nebyly použity v souvislosti s podmínkami pro čerpání dotace. Byly použity zatím na dosud neznámé účely,“ řekl televizi Nova mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Věra Jourová, která byla před dvěma lety v souvislosti s kauzou nespravedlivě obviněna z přijímání úplatku a strávila měsíc ve vazbě, bere obrat v případu jako počátek zadostiučinění.

„Po celou tuto pro mne velmi nešťastnou životní etapu jsem byla a dodnes jsem přesvědčena, že likvidační pomluvu o úplatku vyslovil Marek Řičář již v době, kdy jsem byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj a jako taková jsem „překážela“ dokončení podvodu, který se nyní vyšetřuje,“ vyjádřila se.

Původní kauzou Budišov se bude příští týden zabývat Okresní soud v Třebíči. Místo údajného nadhodnocení nákladů na rekonstrukci zámku v Budišově o třicet milionů korun, které se neprokázalo, bude ale řešit trestný čin vydírání. Z něho jsou obžalování bývalý poradce sociálnědemokra­tických premiérů Zdeněk Doležel, úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka a před několika týdny zesnulý Ladislav Péťa. Vydírání se skupina měla dopustit, když po architektu Marku Řičářovi chtěla účetnictví Bono Publica, společnosti, která vznikla kvůli opravě budišovského zámku.