Chlapec se zranil poté, co vjel na kole na rozestavěné dopravní hřiště v Kralicích a spadl. Při pádu na patku jedné značky si poranil koleno. Šest centimetrů dlouhou tržnou ránu mu museli zašít lékaři v třebíčské nemocnici. Otec pak podal kvůli zranění syna trestní oznámení, protože byl přesvědčen, že staveniště nebylo dostatečně zabezpečeno. Kriminalisté nakonec z přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti obvinili Jiřinu Sochorovou, která měla být zodpovědná za zajištění bezpečnosti na staveništi a vstupu nepovolaných osob.

Okresní soud v Třebíči ale ve středu 25. listopadu Sochorovou obvinění zprostil. Sama úřednice se nechce k verdiktu soudu vyjadřovat. Její obhájce Martin Urbášek Deníku řekl, že důvodů ke zproštění měl soud víc. „Jedením z těch zásadních důvodů bylo to, že zranění chlapce nebylo tak vážné, aby se to muselo řešit v trestním řízení," vysvětlil obhájce.

Středeční rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaná se sice logicky vzdala práva na odvolání, jenže státní zástupce Ivo Hrbáček se na místě odvolal. Důvody nechtěl komentovat.

Podle otce zraněného chlapce nebyla stavba dětského dopravního hřiště jako taková žádným způsobem zabezpečená a chyběly i cedule informující o zákazu vstupu. Vyšetřovatelé v obvinění Sochorové argumentovali, že měla stavbu zabezpečit tak, aby neohrožovala život a zdraví lidí. Zhotovitel stavby měl podle zákona celou stavbu ohradit bezmála dvoumetrovým plotem a zabezpečit proti vstupu a vjezdu cizích osob.

Úřednice se bránila, že na stavbu chodila jednou až dvakrát týdně, aby podepsala stavební deník a zkontrolovala, jak práce pokračují. Podle ní byla stavba dostatečně zabezpečena, protože všude byly cedule zákaz vstupu a ohraničující pásky. Ty ale čas od času někdo strhl a musely být obnoveny. Pevné oplocení bylo kolem hřiště vybudováno 11. května, tedy čtrnáct dní před nešťastným úrazem. Chybělo pouze usadit vstupní bránu. Proto si Jiřina Sochorová není vědoma toho, že by něco zanedbala. Navíc bylo hřiště oficiálně otevřeno jen pár dní po úrazu. Vzhledem k odvolání žalobce se bude celou kauzou muset zabývat Krajský soud v Brně.

Soudkyně apelovala na zdravý rozum

V letošním roce byl zproštěn obžaloby i stavitel kašny ve Štokách na Havlíčkobrodsku Jiří Hudeček. Osmačtyřicetiletému podnikateli z Kroměříže hrozily dva roky vězení za těžkou újmu na zdraví z nedbalosti v souvislosti s vážným zraněním desetiletého chlapce. Toho vážně zranil na ruce jeden z dílů, který na něj spadl poté, co na kašnu vlezl. Podle obžaloby stavitel kašnu špatně smontoval a slepil. Podle soudkyně Okresního soudu v Havlíčkově Brodě Hany Doubkové se ale nepodařilo jednoznačně prokázat, kdo kašnu dokončoval, a především chlapec neměl na kašnu lézt. Soudkyně navíc apelovala na zdravý rozum, a trestní řízení by mělo být až to poslední.
Původně zprošťující rozsudek slyšela před lety i učitelka mateřské školky v Dolní Cerekvi na Jihlavsku Alena Hašková. Podle obžaloby zavinila v roce 2009 smrt holčičky, na niž spadla kovová branka při vycházce. Soudce Zdeněk Chalupa tehdy konstatoval, že je učitelka nevinná. Odvolací soud v Brně ale byl jiného názoru a učitelka byla nakonec po třech letech soudních tahanic pravomocně uznána vinou a odsouzena k nejnižšímu možnému trestu na šest měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok. Učitelka byla nakonec nucena odejít i ze zaměstnání. Po amnestii se ale do školky v Dolní Cerkvi zase vrátila a pracuje tam dodnes. Její návrat tehdy vyvolal rozporuplné reakce. Vášně se ale po čase uklidnily. Práce Aleny Haškové je i dnes hodnocena kladně. Poškozená rodina v současné době vodí do školky své druhé dítě. Podle informací Deníku chodí do jiné třídy, než té, kterou má na starosti Alena Hašková.