Státní zástupce Zdeněk Špaček, který Ondráka žaluje za útok na veřejného činitele, požaduje nejnižší sazbu. Dvanáct měsíců odnětí svobody s podmíněným odložením výkonu trestu na dva roky. Zda je Ondrák skutečně vinným a jaký zaslouží trest, rozhodne soudce Vilém Machálek krátce po poledni.


Hlavní líčení u třebíčského soudu proběhlo již před dvěma měsíci. Obhájce obžalovaného Ivan Werl tehdy mimo jiné žádal další výslechy svědků, soudce proto jednání odročil na 2. září.


Dnešní líčení opět probíhalo za účasti obou aktérů šarvátky. Ti nadále trvali na svých předchozích výpovědích. Dostavili se i předvolaní svědci kromě jediného. Jejich slova byla jednoznačně v neprospěch obžalovaného. „Pana Maška jsem vyšetřila po propuštění z nemocnice. Měl modřiny na různých částech těla, zarudlou spojivku, stěžoval si na bolest hlavy, závratě. Zranění způsobil útok. Navíc jsem diagnostikovala posttraumatickou stresovou poruchu,“ uvedla Maškova ošetřující lékařka Eva Benková. Zranění způsobená pádem dveří vysazených z pantů, na něž se opakovaně odvolával Vlastimil Ondrák, vyloučila.


Viditelná poranění a šok, patrné na Miloši Maškovi ihned po incidentu, potvrdili i příslušníci státní a městské policie. „Pan Ondrák se choval agresivně i vůči policejní hlídce. Fyzicky se bránil poutům, přetahoval se o tašku. Použili jsme hmatů a chvatů,“ řekl například policista třebíčského obvodního oddělení Miloš Čapek. Nicméně všichni svědci se shodli, že u aktu samotného nebyli.


Obhájce Ondráka Ivan Werl označil svědecké výpovědi za nevěrohodné. K posouzení Maškova zdravotního stavu bylo podle něj zapotřebí znaleckého posudku. Mnozí ze svědků události jsou navíc místostarostovi podřízení. „Kromě svědků žádné přímé důkazy neexistují, je to tvrzení proti tvrzení,“ apeloval na soudce Machálka. Pro svého klienta požadoval zproštění žaloby. „Nebyla naplněna skutková podstata činu, pro který byla podána žaloba. Pan Mašek nebyl v postavení veřejného činitele. Jednal jako zástupce spolumajitele bytového domu,“ zaznělo během jeho závěrečné řeči.


Na své nevině trval i obžalovaný Vlastimil Ondrák, vysokoškolsky vzdělaný zaměstnanec Jaderné elektrárny Dukovany. Pochyboval, zda si místostarosta Mašek zranění nepřivodil při sportu, vznesl námitku proti postupu vyšetřovatele, obžalobě i obsahu soudního spisu. „Necítím se vinen. Odmítám nařčení a obvinění, která vznesl pan Mašek. Trvám na rekonstrukci události,“ pronesl na závěr.


Soudce Vilém Machálek jeho námitky zamítl. Na opětovné posouzení případu si nechal čas do zítřka. „Využiji zákonné právo odročit rozsudek maximálně na tři dny,“ dodal.


K incidentu mezi Vlastimilem Ondrákem a Milošem Maškem došlo loni v listopadu uvnitř místostarostovy kanceláře. Oba muži se sešli, aby projednali Ondrákovu stížnost na hluk v bytovém domě. Situace se záhy vyhrotila, Mašek poté skončil v třebíčské nemocnici s pohmožděninami hlavy, hrudníku a zápěstí. Tři dny byl hospitalizován, poté jej propustili domů k doléčení. Státní zástupce Ondráka zažaloval z napadení. Zítřejší verdikt však nemusí být konečný. Obhájce Ivan Werl vznesl námitku podjatosti soudce. Pokud bude Machálek shledán podjatým, celý případ znovu otevře soud jiný.