Na celém okrese se v loňském roce událo přes patnáct set trestných činů, policisté za ně stíhali 809 osob. Téměř čtyři sta pachatelů patřilo mezi recidivisty, na trestných činech se loni podílelo 102 žen a 45 nezletilých.

U téměř pětiny všech loňských trestných činů hrál na Třebíčsku roli alkohol nebo jiné návykové látky.

Násilných trestných se na Třebíčsku objevilo 149, kriminalistům se z nich podařilo objasnit více než 77 procent. Úmyslných ublížení na zdraví evidovali 68, v devatenáct případech prověřovali porušování domovní svobody a sedmnáct pachatelů se dopustilo nebezpečného vyhrožování, dalších šest nebezpečného pronásledování.

S nožem v ruce

Policisté také řešili čtyři loupeže. Všechny kromě jedné se jim podařilo objasnit. „Dopadnout se podařilo nebezpečného pachatele, který s nožem v ruce přepadl prodavačky ve dvou třebíčských prodejnách," podotkla krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Kriminalisté také vyřešili loupežná přepadení z čerpacích stanic v Mohelně a Dukovanech. Vypátrat se podařilo i pachatele, jež v Třebíči zaútočil na muže, který si krátce před tím vybral výhru v sázkové kanceláři v řádu desítek tisíc korun.

Policisté museli řešit 51 vloupání do rekreačních chat, 48 vniknutí do rodinných domů a dalších čtrnáct případů souvisejících s byty. Vyřešit se podařilo asi třetinu těchto trestných činů.

„Kriminalisté například objasnili sérii čtrnácti vloupání do rodinných domů v Třebíči, při kterých pachatel způsobil škodu přes jeden milion korun. Dopadli také dva pachatele, kteří se dopouštěli krádeží na Náměšťsku," doplnila Jana Kroutilová.

Nevymizely ani krádeže. Loni se při nich ztratilo 25 vozidel a 31 jízdních kol. Ve 22 případech pachatelé odcizili pohonné hmoty, jednapadesátkrát si odnesli různé věci ze zaparkovaných automobilů. „Mezi závažné trestné činy, které kriminalisté řešili, patří případ, při kterém se pachatel v Třebíči zmocnil vozidla Škoda Octavia, se kterým před policisty ujížděl až do Jihomoravského kraje, kde byl poté dopaden," popsala mluvčí.

Z oblasti hospodářské trestné činnosti se třebíčští policisté mohou pochlubit třeba vypátráním devětašedesátileté ženy, která měla uzavírat půjčky a úvěry u různých finančních společností.

Kriminalisté se také museli zabývat 67 případy, kdy jeden z rodičů neplatil výživné. Přečinů výtržnictví evidovali 95, se sprejerstvím se setkali v devíti případech.