Podle nově jmenovaného prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka tím soudce zásadním způsobem porušil Ústavu České republiky.
„Jednání před soudem je ústní a veřejné; výjimky stanoví zákon. Rozsudek se vyhlašuje vždy veřejně a neexistuje v tom výjimka,“ citoval z ústavy Tomáš Lichovník. Ten byl informací o postupu soudce Machálka zaskočen, protože podobný případ za svou kariéru nepamatuje.


Proč soudce ústavu porušil, nedokázal Machálek během čtvrtka ani pátku vysvětlit. Na opakovanou žádost o vyjádření reagoval: „Udělám si na vás čas až v pondělí.“


Poškozená rodina Hlavatých z Myslibořic na Třebíčsku, která na primáře Žižlavského podala trestní oznámení kvůli úmrtí jejich příbuzné po porodu, se tak vůbec nedostala do soudní síně.


„Vůbec to nechápu. Celé to na mě dělalo dojem, že tam vůbec nejsme vítáni, všichni se chovali dost arogantně. Rozhodl jsem se, že na soudce Machálka podám příští týden stížnost,“ řekl Deníku Jaroslav Hlavatý. Ten se ve čtvrtek snažil soudce těsně před vyhlášením rozsudku ještě přemluvit, aby mohl s rodinou vyslechnout rozsudek přímo v soudní síni.


Pozůstalí museli čekat na chodbě


„Přestože jsem se takhle ponížil, tak mi soudce řekl, že bude vyhlášení neveřejné a vykázal mě ze soudní síně,“ dodává Hlavatý. On i jeho děti a rodiče tak stáli celou dobu hlavního líčení na chodbě, protože soudce vyloučil veřejnost na celé hlavní líčení kvůli projednávání citlivých údajů ze zdravotní dokumentace. Podle Hlavatého k tomu nebyl důvod, protože celá rodina tyto informace znala detailně z průběhu vyšetřování, které se táhlo dva roky. Proti tomu, aby bylo líčení veřejné, nikdo z nich nic neměl.


„Důvody, proč bylo hlavní líčení neveřejné, uvedu v písemném vyhotovení rozsudku,“ konstatoval soudce Machálek.
Rodina pošle stížnost předsedovi třebíčského soudu. Ten postup soudce vyhodnotí a vyvodí z toho závěry. Případ může skončit i kárnou žalobou. Deník se v pátek snažil získat i stanovisko předsedy soudu v Třebíči, ale ten byl mimo region.


U soudce Machálka to není první případ, kdy je podezříván z podjatosti. Vlastimil Ondrák, který byl v září odsouzen za napadení místostarosty Třebíče Miloše Maška, upozornil na to, že rozsudek byl vyhotoven o dva dny dříve, než ho soudce Machálek 4. září vynesl. Soudce tehdy jakoukoli podjatost odmítl. Chybu podle něj udělala úřednice při kopírování trestního příkazu z letošního roku. K doručení rozsudku s chybným datem došlo prý omylem.