Na následky nepovedené operace z konce roku 20011 zemřela o čtyři roky později v pražském IKEMu. Rodina nyní požaduje po havlíčkobrodské nemocnici odškodné zhruba dva a půl milionu korun. Po vystoupení lékařů ze Znaleckého ústavu Vojenské fakultní nemocnice v Praze před soudem, mají šanci, že se satisfakce dočkají.

„Při operaci žlučníku došlo k poranění pravého žlučovodu a následně nesprávnému našití střevní kličky, což mělo za následek odtékání žluči do jater, místo aby odtékala do střev. Toto pochybení bylo v příčinné souvislosti s následnými zdravotními komplikacemi,“ konstatoval ve čtvrtek 25. listopadu u soudu v Havlíčkově Brodě znalec Miroslav Ryska.

Následné komplikace, které znalci nazvali břišní katastrofou, způsobily pacientce otravu jater, která vedla až k transplantaci nevratně poškozeného životně důležitého orgánu. Nová játra, ale tělo Jaroslavy Vencelidesové nepřijalo a 30. října 2015 zemřela.

Auto na zasněžené silnici. Ilustrační foto.
Sněžení na Vysočině komplikuje dopravu, místy hrozí náledí

Lékaři havlíčkobrodské nemocnice se při minulém soudním jednání hájili tím, že rozhodně nic nezanedbali a jakoukoli vinu na smrti ženy odmítli. Jenže znalecké posudky hovoří jinak. Podle nich lékaři udělali chybu, což nemuseli odhalit, protože v případě Jaroslavy Vencelidesové šlo o nečekanou anatomickou anomálii, která je komplikovaná i pro zkušeného operatéra. Znalec Peter Ziman při minulém jednání lékaře kritizoval i kvůli tomu, že měli pacientku nechat převézt na specializovanější pracoviště.

„S tím mohu souhlasit, na druhou stranu nikde není určeno, jaké pracoviště by to mělo být,“ podotkl lékař Ryska. Primář chirurgie v Havlíčkově Brodě již dříve řekl, že pacientku neměli kam převézt a pro inkriminovaný zákrok měli akreditaci.

Právní zástupkyně poškozené rodiny navrhovala ještě výslech dalších dvou lékařů z nemocnice v Hradci Králové, kde se musela Jaroslava Vencelidesová podrobit nutné operaci. Vzhledem k vystoupení lékařů ze znaleckého ústavu, ale na jejich výslechu netrvá.

Právník nemocnice Jan Mach konstatoval, že nemá dalších důkazních návrhů, ani se nechystá závěry znalců rozporovat. Jednání bylo odročeno na leden. Soud by se měl rozhodnout, zda je nemocnice za smrt pacientky zodpovědná, či nikoli. Teprve poté, by se mělo řešit případné odškodné a jeho výše