Spor mezi Martinem Balážem a Jiřím Červeňákem se udál v červnu loňského roku. Ke slovní potyčce mezi nimi došlo odpoledne ve vězeňské jídelně v Rapoticích, kde v tu chvíli bylo asi dvacet vězňů. Rozepře si všiml dozorce Petr Pospíšil a oba své svěřence napomenul.

Zdálo se, že bude klid. Opak byl ale pravdou. Podle výpovědi Martina Baláže ho měl Jiří Červeňák udeřit pěstí do obličeje. To se však z kamerových záznamů ani ze svědectví dozorce a dvou dalších vězňů u pondělního jednání Okresního soudu v Třebíči nepotvrdilo.

Prokázat se však podařilo další průběh konfliktu. Baláž se pokusil Červeňáka kopnout, díky zásahu dozorce Petra Pospíšila se mu to však nepodařilo. Po uklidnění situace se oba v jídelně posadili, každý k jinému stolu. Klid ale opět nevydržel dlouho.

Martin Baláž se po chvíli rozeběhl proti Jiřímu Červeňákovi. S útokem však neuspěl, naopak dostal nejméně jeden úder pěstí, který mu způsobil hned několik zlomenin v obličeji a také tržnou ránou nad okem.

Antibiotika a měkká strava

„Se zlomeninou horní čelisti a zlomeninou spojnice lícní a čelní kosti byl ošetřen v třebíčské nemocnici a v období od 18. do 26. června 2014 byl hospitalizován ve vězeňské nemocnici na Pankráci, po dobu čtyř týdnů byl omezen při běžných činnostech. Měl předepsaná antibiotika a přijímal měkkou stravu," popisoval soudce František Frula při pondělním jednání.

Zranění způsobené napadením potvrdil kromě svědků i posudek lékařky Svatavy Duchaňové. Podle ní neodpovídají zranění Martina Baláže nárazu o podlahu, ale úderem pěstí.

Státní zástupce Václav Mastný požadoval pro oba muže odsouzení za výtržnictví, pro Jiřího Červeňáka navíc další trest za ublížení na zdraví. „Oba byli již dříve trestáni a existuje u nich recidiva, zvlášť u obžalovaného Červeňáka," doplnil Václav Mastný.

Pouze krádež a dobré chování

Obhajoba však požádala soudce o shovívavost. Právní zástupce Martina Baláže, advokát Lubomír Okřina poukázal na to, že se jeho klient pouze bránil. „V minulosti se dopustil pouze nějaké krádeže, kdy se v žádném případě nejednalo o násilný čin. Pan Baláž není násilníkem," mínil Lubomír Okřina.

Také Zdeňka Vochyánová, zástupkyně druhého obžalovaného, usilovala o co nejmírnější trest. „Pan Červeňák se k činu doznal a k jeho dosavadnímu chování ve věznici nejsou, až na tento případ, výhrady. Dokonce byl kladně hodnocen. Letos mu měl předešlý trest skončit a on měl jít domů. Byla to nešťastná událost, nechtěl způsobit takové zranění," řekla advokátka Zdeňka Vochyánová u soudního jednání.

K oběma polehčujícím okolnostem nakonec soudce František Frula přihlédl. Martinu Balážovi vyměřil nepodmíněný trest v rozsahu devíti měsíců a ponechal část dřívějšího rozhodnutí soudu v Ostravě o dvouletém vyhoštění ze země. Baláž je totiž slovenské národnosti.

Za přečin výtržnictví odsoudil František Frula i Jiřího Červeňáka. Navíc mu přičetl ublížení na zdraví. Za mřížemi si tak pobude příštích 11 měsíců. „Iniciátorem vzájemného konfliktu byl odsouzený Baláž, vůči odsouzenému Červeňákovi projevoval invektivy, na které Červeňák reagoval, avšak neadekvátně," komentoval soudce Frula rozsudek.

Oběma mužům udělil podle vlastních slov mírné a zároveň výchovné tresty. „V obou případech jde o tresty na spodní hranici, hrozily jim až tři roky nepodmíněně," doplnil František Frula.

Červeňák si přijetí trestu promyslí

Martin Baláž se po poradě se svým advokátem vzdal práva na odvolání proti rozsudku ke krajskému soudu a devítiměsíční trest přijal. Druhý odsouzený Jiří Červeňák si ponechal třídenní lhůtu na rozmyšlenou. Během ní musí třebíčskému soudu oznámit, zda s trestem jedenácti měsíců ve věznici s dozorem souhlasí, čímž by třebíčský rozsudek nabyl právní moci, nebo se odvolá.