„Podle našeho názoru, i když byla žádost podána pozdě, odvolací soud by mu mohl v souvislosti s jeho propuštěním nařídit alespoň ambulantní léčbu. Tím by byl pod dohledem, a pokud by porušil podmínky ambulantní léčby, mohl by mu ji soud znovu přeměnit na ústavní,“ míní šéf jihlavských žalobců Kamil Špelda.

Jisté ale je, že muž, který napadl tehdejšího starostu Vladimíra Maška (dnes místostarosta), bude z psychiatrické nemocnice za několik dní propuštěn. Toho se Mašek obává. Podle soudu je devětašedesátiletý muž stále potenciálně nebezpečný kvůli jeho paranoidním bludům.

„Domnívám se, že pokud není tento člověk stále vyléčen, nebude docházet ani na ambulantní léčbu a nebude brát prášky, pak je nebezpečný nejen pro mne, ale i pro ostatní,“ míní Mašek. Podle jeho názoru by navíc v obci jen těžko sháněl ubytování. Jeho byt už má pronajatý někdo jiný. Nikdo navíc netuší, kam muž po propuštění z jihlavského zařízení zamíří.

Na tehdejšího starostu muž zaútočil nečekaně v jeho kanceláři se sekerou a nožem v prosinci 2017. Maškovi se v první chvíli podařilo vykrýt máchnutí sekerou na jeho hlavu. Muž poté Maška, který je i s odstupem času přesvědčený, že ho chtěl zabít, několikrát bodl nožem do nohy a oblasti pánve. Motivem napadení měla být nespokojenost muže s odpojením elektřiny.

Násilník po útoku skončil ve vazbě a hrozil mu až dvanáctiletý trest. Táborský soud ho nakonec na základě znaleckých posudků uznal nepříčetným a nařídil mu ústavní psychiatrické léčení.