VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudce: Outulný je nevinen

Třebíč – Dva klíčoví svědci se skoro po třech letech neshodli, zda se potkali dopoledne či až po obědě. I tomuto zdánlivému detailu může vděčit vlivný podnikatel Svatoslav Outulný za to, že ho soud včera zprostil žaloby.

9.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Soudce Vilém Machálek vynesl verdikt v případu podivného tendru na stavbu školní tělocvičny u Základní školy Václavské náměstí v Třebíči.  Konstatoval, že zprošťuje Svatoslava Outulného  žaloby, že z vlastní iniciativy kontaktoval a v zasedací místnosti sídla firmy Kapucín v Třebíči blíže neurčeného dne na konci června 2009 nabídl jednatelům Kapucínu čtvrt milionu korun za to, když při tendru nepůjde pod jeho cenu. Podle soudce se skutek nepodařilo prokázat. Outulnému hrozily v krajním případě až dva roky vězení.

Žaloba byla postavená na výpovědi klíčových svědků, jednatelů Kapucínu Milana Šťastného, Martina Svobody a Jana Pálky. Podle soudce Machálka byly ve výpovědích četné  rozpory, jak v denní době, kdy schůzka proběhla, tak ve způsobu, jak si informaci o nabídce úplatku jednatelé mezi sebou sdělili.  

Celou záležitost podle soudce znevěrohodňuje rovněž načasování, kdy jednatelé Kapucínu vypověděli detektivům o tom, že za nimi Outulný přišel s úplatkem. Domnívá se, že prodleva rok a půl je přinejmenším  zvláštní.

Obhájkyně Outulného Lucie Hrdá na místě s rozhodnutím soudce souhlasila. Žalobce – státní zástupce Zdeněk Špaček – jednoznačně nesouhlasil. „Vyčkám na doručení písemného vyhotovení rozsudku a pak se rozhodnu, co dál,“ konstatoval. Do osmi dnů od doručení  se může odvolat ke krajskému soudu. Outulný ani žádný ze svědků se vyhlášení rozsudku nezúčastnili.

Soudce podle státního zástupce Špačka zcela pominul fakt, že jednatelé Kapucínu nemohli ovlivnit čas, kdy je sami osloví protikorupční detektivové z Brna.  Ti přišli po roce a půl do Třebíče šetřit úplně jiný případ, týkající se podnikání Outulného a postupně se dostali až ke Kapucínům.

Podstatné je podle Špačka i to, že Kapucíni nepodali trestní oznámení. Jen odpověděli na pár otázek kriminalistů. Státní zástupce taky oceňuje, že jednatelé Kapucínu u soudu  odpovídali zcela spontánně, byť se úplně neshodli na jednoduchých detailech, zda byla schůzka v sídle Kapucínu dopoledne či odpoledne a zda si o nabídce úplatku mezi sebou řekli hned, nebo telefonicky. „Po takové době se detaily těžko vybavují,“ myslí si Špaček. Firmy měly v červnu v roce 2009 pouhých několik dnů na dodání nabídky. Outulný tvrdí, že nepřišel s úplatkem, ale s nabídkou, aby Kapucín vstoupil do sdružení, či aby na stavbě spolupracoval s Outulným formou subdodávky. A dal Kapucínu několik dnů na rozmyšlenou.

To je ovšem problematické tvrzení. Nacenit stavbu není jednoduché, Kapucíni volí položkový rozpočet. Zdaleka by se nestihlo utvořit cenu, pokud by několik dnů před odevzdáváním nabídek začali uvažovat o sdružení.

Soudce napadl i cenu, kterou nakonec Kapucín ve výběrovém řízení dal. Byla vyšší, než cena Outulného. Kapucíni ale argumentují, že se domnívali, že při schůzce byla řeč o ceně bez daně.

Jak na výsledek soudu včera reagoval jeden z jednatelů Kapucínu Milan Šťastný? Způsobem sobě vlastním. „Beru výsledek soudu na vědomí, budu doufat, že se v Česku časem něco zlepší. Že se z něj  stane něco jako Skandinávie, kde se uplácení moc nenosí.“

V celé kauze jaksi zaniká  jeden podstatný aspekt. Outulný v tendru uspěl dvakrát. Vyhrál poprvé, ale kvůli jeho insolvenci výběrová komise, složená ze zástupců tehdejšího vedení města a brněnské firmy RTS, kolo zrušila. To je nestandardní, zpravidla je zvykem oslovit druhého v pořadí. Tělocvičnu nakonec vysoutěžil ve sdružení s dalšími dvěma  firmami o víc než 13 milionů dráž, než jaká suma figurovala v původním kole soutěže.  Jaksi chyběla konkurence.

Autor: Hana Jakubcová

9.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení