Na zásadní přitěžující okolnosti upozornil jihlavský soudce Vladimír Sova. „Obžalovaný se projevil jako naprosto nezodpovědný řidič bez nejmenší sebereflexe svého chování v dopravě. Svému zaměstnavateli navíc zatajil to, že přišel o řidičské oprávnění, které potřeboval k práci,“ shrnul soudce Sova.

Tragická nehoda na 128. kilometru dálnice D1 na Vysočině.
Na dálnici u Meziříčka zabil tři lidi a dva zranil. O řidičák přišel až za rok

Manoušek navíc od soudu dostal sedmiletý zákaz řízení. Mimo jiné mu polehčovalo to, že prohlásil u soudu vinu a doložil asi třicetiprocentní spoluodpovědnost poškozených, kteří nebyli v době nehody připoutaní. Rozsudek není pravomocný.

Jedna z nejtragičtějších dopravních nehod na Vysočině loňského roku se stala 6. června kolem druhé hodiny odpoledne na 128. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno u obce Meziříčko na Žďársku. Nehodu zachytily bezpečnostní kamery. Ze záběrů je patrné, jak se řidič ve Škodě Octavia nebezpečně přiblížil k dodávce s přívěsem s rumunskou státní poznávací značkou, až do přívěsu narazil. Dodávka po střetu dostala smyk a převrátila se na svodidla. Ze záběru je patrné, že z útrob dodávky vylétlo lidské tělo.

Tři mrtví

Následky nehody byly fatální. Dva mrtví na místě, třetí zemřel v nemocnici druhý den. V nemocnici skončili dva těžce zranění, kteří nehodu přežili. Šlo o řidiče a jeho spolujezdce. Oba byli připoutaní. Ostatní, kteří zemřeli, seděli na zadních sedačkách bez připoutání.

Tragická nehoda na dálnici D1 u Velké Bíteše. Náraz do kamionu řidič dodávky nepřežil.
Tragická nehoda na D1 u Velké Bíteše: řidič dodávky srážku s kamionem nepřežil

Protože Manoušek přiznal vinu, soud u hlavního líčení neprováděl klasické dokazování, jehož součástí je i výslech svědků či čtení listinných důkazů. „Cítím se vinen a upřímně toho lituji. Vůbec nevím, jak se to stalo,“ prohlásil před jihlavským soudem servisní technik Manoušek. Technickou závadu na autě, které řídil, znalci vyloučili.