Řidič, který usnul za volantem, ho srazil, když jel mladý fotbalista na kole na trénink. Milan Č. měl poraněný mozek, kvůli špatnému zdravotnímu stavu musel odejít z gymnázia a dodnes trpí depresemi.

Další rána osudu však na sebe nenechala dlouho čekat. Jen role se obrátily. Dne 2. července 2007 zavinil totiž mladík sám havárii, při níž těžce zranil dnes čtyřiačtyřicetiletou Janu L. ze Sněžného na Žďársku. Ve čtvrtek kvůli tomu stanul před Okresním soudem ve Žďáře nad Sázavou.
„Vůbec nevím, co se stalo. Na nehodu si nevzpomínám. V té době jsem na tom byl po psychické stránce hodně špatně. Nechtěl jsem nikomu ublížit,“ tvrdil před okresním soudem se sklopenou hlavou mladík, který se Škodou 120L a bez řidičského oprávnění havaroval mezi Novým Jimramovem a

Jimramovem ve žďárském okrese
Tehdy dvaačtyřicetiletou Janu L. nabral mladík do auta v Jimramovských Pasekách, kde žena čekala na autobus do práce.
„Zastavil mi a ptal se, jestli nechci odvézt. Znala jsem ho odmalička, jezdil totiž do Pasek s rodinou na chalupu, proto jsem na nabídku kývla. Jel jako zkušený řidič, vůbec jsem nepoznala, že nemá papíry. Celá cesta probíhala v pořádku, až na tu osudnou zatáčku. Najednou jsem viděla, jak letíme,“ zavzpomínala na těžké chvíle zraněná žena, která je od letošního ledna v plném invalidním důchodu.

Mladík dochází k psychiatrovi
Auto po vyjetí ze silnice narazilo do stromu a převrátilo se na střechu.
„Upadla jsem do bezvědomí. Probral mě až Milan, když mě tahal z auta. Říkal mi, že všechno bude dobrý. Pak jsme si zavolali sanitku. Tři týdny jsem ležela v nemocnici se zlomenými obratli, zraněným hrudníkem a hlavou,“ uvedla žena.

Mladík, který v současné době studuje první ročník oboru automechanik na střední škole v Holicích, dochází každý měsíc k psychiatrovi.
Než se Milanovi Č. stal úraz, tedy 23. května 2006, byl podle maminky bezproblémovým klukem.

„Měl své plány, po gymnáziu chtěl jít dokonce studovat na vysokou školu. Na podzim toho roku se do školy vrátil, ale jeho zdravotní stav se začal zhoršovat. Čtrnáct dní trpěl například hroznými depresemi a další dva týdny zase myslel, že všechno zvládne a všechno dokáže. Dokonce se i sebepoškozoval, pálil se cigaretami a řezal se,“ rozpovídala se u soudu se slzami v očích maminka osudem zkoušeného mladíka.

Rodiče ho proto odvezli na psychiatrii, kde se léčil dva měsíce. „Lékaři se snažili jeho stavy vyrovnávat. Další rok se dokonce rozhodl znovu vrátit na gymnázium, ale nezvládl to. Přestoupil proto na obor automechanik v Holicích,“ dodala maminka.
A právě jednou z podmínek, jak tuto školu dokončit, je úspěšné složení autoškoly. I proto se žďárská soudkyně Ilona Moučková rozhodla mladíka nepotrestat zákazem řízení motorových vozidel.

Zákaz řízení viník nedostal
„Obžalovaný by totiž musel odejít ze školy, nebo by se nemohl plnohodnotně účastnit výuky. A protože je studium možnost, jak se může dostat z tíživé situace a zapojit se do běžného života, nebude mu v tom soud v žádném případě bránit. Už takhle ho dost potrestal osud,“ odůvodnila své rozhodnutí Ilona Moučková.

„Spoléhám na to, že řidičský průkaz si udělá v době, až na to bude po zdravotní stránce mít. Na to bezesporu dohlédnou jeho lékaři,“ doplnila Moučková.
Mladík tak odešel od žďárského soudu za trestný čin řízení bez řidičského oprávnění a za trestný čin ublížení na zdraví pouze s nařízeným ochranným ambulantním léčením na psychiatrii.