„Mě s přítelem oslovila jedna žena a jeden muž, jestli bychom nechtěli přispět. Odpověděli jsme ne, přestože jim ostatní lidé peníze dávali, a požádali o průkaz nadace, pro kterou vybírali. Zkoušeli jsme to česky i anglicky. V tu chvíli se utekli schovat do jednoho z obchodů. Sami si na neslyšící hrají, normálně slyší,“ prozradila Veronika H. Svědkyně události celé jméno uvést nechtěla kvůli obavám o svou bezpečnost, ale redakce ho zná.

Se skupinkou se totiž nesetkala poprvé. „Střetla jsem se s nimi už loni v srpnu opět v Třebíči. Šlo o stejnou ženu. Přítel jí tehdy nějaké drobné dal, přestože mi to připadalo podezřelé. Arch s ostatními dary, který nám podala, byl popsaný stejným písmem. Navíc na něm byly vysoké částky jako pět set či tisíc. Žena se navíc snažila chovat jako hluchoněmá,“ popsala svou první zkušenost Veronika H. a dodala, že tentokrát se správcem obchodního centra zavolala policii.

„Před čtvrtou hodinou jsme dostali oznámení, že se v třebíčském obchodním centru se pohybuje cizinka. Ta měla vybírat na neslyšící bez potvrzení. Na místo přijela policejní hlídka. Ztotožnili dvě osoby rumunské národnosti. Prošetřili je ještě prostřednictvím cizinecké policie. Policisté případ uzavřeli s tím, že na místě k žádnému protiprávnímu jednání na místě nedošlo,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Třebíč není jediné město, kde má policie s podobným trikem zkušenost. „Loni v Jihlavě jsme zaznamenali podobnou událost. Tehdy se také snažili od lidí vybírat peníze na různé účely. Ani tehdy nešlo o protiprávní jednání,“ doplnila Čírtková.