Lidé mohli od 3. listopadu přispívat do pokladničky na obecním úřadu i na bankovní účet. Sbírka byla ukončena ve středu 9. prosince. Celkem se podařilo vybrat bezmála šedesát tisíc korun.

„Nejvíc peněz se sešlo v pokladničce na úřadu. Lidé do ní nastřádali přes jednačtyřicet tisíc korun. Dalších více než osmnáct tisíc korun se sešlo na účtu. Chtěli bychom tímto poděkovat všem lidem, kteří přispěli," řekl Deníku starosta Dobronína Ivan Sehnal. Přesná částka činí 59 392 korun.

Celá akce má ale ještě jeden velmi pozitivní a lidský moment. Postaraly se o něj děti i jejich rodiče ze Základní školy Dobronín, a příjemně tím překvapily i vedení obce. „Když jsme pokladničku vysypali, našli jsme mezi penězi i obálku. Uvnitř byl dopis a přes sedm a půl tisíce korun. Text napsaly děti ze základní školy zastoupené naším dětským parlamentem. Popsaly v něm, jak peníze získaly a že je věnují lidem postiženým výbuchem," zmínil starosta Sehnal.

Peníze děti získaly tak, že požádaly maminky a babičky, aby napekly buchty, a ty pak děti prodávaly spolužákům po celé škole. Celkem se jim takto podařilo vybrat 7 625 korun.

„Nápad se zrodil při schůzce našich žáků z dětského parlamentu, který se schází každé pondělí. Chtěli postižené lidi nějak podpořit a tohle byl výborný nápad. Navíc máme ve škole dvě děti, které mají k tomuto neštěstí velmi blízko,
a všechny děti ve škole si uvědomovaly, že se jich to také tak trochu týká," poukázal na solidaritu dětí i jejich rodičů ředitel školy Ivo Mikulášek. Školní dětský parlament funguje v Dobroníně už nejméně deset let. Navíc je také poradním centrem pro celou Vysočinu. Své zkušenosti dobroninští školáci předávají i ostatním školám. Dětský parlament funguje také v základní škole ve Žďáře nad Sázavou.

„Smyslem dětského parlamentu je, aby se školáci více zapojili do dění ve škole, a sami si připravují a organizují různé aktivity. Jde o sportovní, hudební či společenské 
akce," přiblížil Mikulášek.

Děti už mají za sebou například takzvané barevné dny, kdy ve škole chodí v jedné barvě. Jindy zase chodí do jídelny společensky oblečené či starší žáci pořádají doučovací kurzy pro ty mladší. Dětem už se ale podařilo zorganizovat náročnější akce v podobě besed s lidmi, kteří mají zkušenost se zahraničím.

Našly si například učitele, kteří pracovali v zahraničí nebo který je původem z jiné země," přiblížil Mikulášek.

Dětský parlament má celkem osmnáct členů a každý rok se do něj volí zástupci od třetí do deváté třídy. Ti nejmenší jsou o dění v parlamentu informováni, ale nechodí na něj.

V pondělí 14. prosince bude zastupitelstvo Dobronína jednat, jak vybrané peníze přerozdělí postiženým lidem. Ve hře je ještě další suma, kterou by mohla přispět sama obec.„O jak vysokou částku půjde, budeme teprve jednat," podotkl Ivan Sehnal.

Mezitím pokračují práce na opravách poničených bytů. Dům je majetkem Českých drah. Práce byly zatím pozastaveny v bytě, kde došlo k výbuchu. „Byt byl kompletně vyklizen. Na doporučení statika jsme opravili zdi a okna jsou vyplněna dřevotřískou. S ohledem na to, že zraněná paní je stále v léčení, vyčkáme s opravou. Jakmile proběhnou jednání, rozhodneme o dalším postupu," informovala mluvčí drah Kateřina Šubová.

Podle informací Deníku ale chtějí dráhy dům o čtyřech bytech prodat. „Záměr prodeje je dlouhodobý a nesouvisí s nehodou," potvrdila informaci Deníku Šubová.

Zraněná žena by mohla po návratu z nemocnice najít nové ubytování v hlavní nádražní budově v Dobroníně.

Hasiči i policisté i nadále pokračují ve vyšetřování příčin výbuchu. Mluvčí krajských hasičů Petra Musilová včera Deníku řekla, že stále čekají na výsledky expertiz z Technického ústavu požární ochrany. Stále tedy není jasné, zda je za výbuchem propanbutanové lahve závada či neopatrnost při manipulaci.

Výbuch domem otřásl v pravé poledne při přípravě oběda. Tlaková vlna vyrazila okna i dveře ve většině bytů. Evakuováni museli být všichni obyvatelé. V nemocnici skončila žena z postiženého bytu a její vnučka. Při evakuaci byl lehce zraněn další obyvatel domu.
Ženu i její vnučku v bytě uvěznily plameny. Sousedé jim nakonec pomohli, když jim žena vnučku hodila z okna. Z hořícího bytu pak pomohli i statečné ženě, která vnučku před plameny bránila vlastním tělem.

Podle informací Deníku přistavili sousedé ženě žebřík, po němž mohla z bytu vylézt. Nájemníci ze spodního bytu museli odejít do náhradního bydlení, které jim poskytla obec. Byt měl poničená okna a po zásahu hasičů byl kompletně vyplaven. Čtyři vysoušeče jedou od té doby naplno. Ve čtvrtek už nájemníci stěhovali do bytu první nábytek, který jim poskytli dárci. Nastěhovat by se mohli už příští týden.