Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silničním závodníkům budeme moci i odtáhnout auto

Třebíč – Od 1. srpna začala platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, ve které je hned několik výraznějších změn. Rozebereme alespoň ty nejdůležitější, na otázky odpovídal zástupce vedoucího dopravního inspektorátu v Třebíči Jan Šrutka.

4.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ archiv

U některých řidičů převládá názor, že když je řízení pod vlivem alkoholu nyní bez bodů, tak si občas mohou dát jedno pivko. Je to pravda?

Nenechme se mýlit. Pořád je platná nulová tolerance. Řidič, který nadýchá do 0,3 promile, se stále dopustí přestupku, za který sice nepřijde o žádné body, ale je zde finanční postih ve správním řízení od 2500 do 20 000 korun, a navíc zákaz řízení na dobu od pěti měsíců až do jednoho roku. Jestliže pak nadýchá od 0,3 do 1 promile, pokuta ve správním řízení činí až 50 000 korun a navíc přijde o 7 bodů. Nadýchá-li řidič více jak 1 promile, dopouští se již trestného činu. “

Co říká nová úprava na zimní pneumatiky? Musíme jezdit celou zimu na zimních pneumatikách, a kde všude?

Povinnost použití zimních pneumatik je dána v zimním období od 1. listopadu do 31. března. Samotný dezén musí být nejméně 4 milimetry a u vozidel převyšujících 3 500 kilogramů je to dokonce 6 milimetrů. Tato povinnost je dána ve vztahu ke všem pozemním komunikacím, na kterých se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, anebo lze-li vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy tato souvislá vrstva může vyskytovat.

Co užití reflexní vesty? Kdo ji musí mít?

Novela přikazuje řidičům mít reflexní vestu nejenom ve vozidle, ale přímo na sobě, a to v případě, že se řidič nachází mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním. Použít reflexní vestu tedy musíme již na všech pozemních komunikacích mimo obec. Výjimku mají řidiči motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla, pro které toto pravidlo i nadále neplatí.

Jsou změny i ve vztahu k technickému stavu vozidel?

Ano, v případě, že technický stav vozidla neodpovídá stanoveným předpisům a bezpečnostním podmínkám, může policie nařídit okamžité provedení kontroly technického stavu vozidla v určeném zařízení. Omezení je pouze v tom, že celková vzdálenost do tohoto kontrolního zařízení nesmí být delší než osm kilometrů, upozorňuji, že včetně zpáteční jízdy.

Kdo bude tuto kontrolu hradit?

Jestliže je zjištěna vážná nebo nebezpečná závada na vozidle, náklady spojené s provedením technické kontroly hradí kontrolovaný řidič.

Zákon vyhlašuje i stop některým „závodníkům“.

Zákon v tomto směru pamatuje na řidiče, kteří se rádi účastnili na silnicích nepovolených sportovních akcí a ohrožovali tak bezpečnost silničního provozu. Těm odzvonilo. Nyní je policie v těchto případech oprávněna zabránit řidiči v jízdě použitím technického prostředku či dokonce odtažením vozidla, a to až na dobu 48 hodin.

V novele je ukotvena tak dlouho diskutovaná změna měření rychlosti ze strany obecních policií. Mohou nyní strážníci měřit kdekoli a kdykoli?

Novela zákona opravdu umožňuje měření rychlosti ze strany obecní policie bez použití informačních cedulí o probíhajícím měření. Rozhodně to však neznamená, že strážníci budou měřit doslova kdekoli. Jejich stanoviště pro měření musí výhradně určit policie.

Většina řidičů se také zajímá o to, o kolik bodů může za nejčastější přestupky přijít. Co můžeme ještě dodat ke změnám v bodovém systému? Snížilo se bodové hodnocení, nebo naopak zvýšilo?

Nový zákon v některých případech bodové hodnocení snižuje, v některých však zvyšuje. Řidiči budou například ohodnoceni nižším počtem bodů, jestliže budou za jízdy telefonovat. Místo dřívějších tří bodů přijdou pouze o dva. O žádný bod také nepřijdou, jestliže nebudou mít rozsvícená světla během dne. Naopak se zvýšeným počtem bodů musejí počítat za následující přestupky: ohrožení řidiče při přejíždění z pruhu do pruhu – to je za 5 bodů, porušení povinnosti mít dítě v autosedačce – sazba je 4 body, jízda bez připoutání se pásem nebo jízda bez přilby – sankce 3 body, předjíždění vozidel přes zákaz a dále vjíždění na železniční přejezd přes zákaz – velký postih 7 bodů.

4.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení