Kriminalisté mají k dispozici znalecký posudek na sektu z Kuroslep na Třebíčsku, která je podezřelá z nestandardního fyzického trestání dětí. Někteří bývalí členové sekty mluví o týrání. Vypracování posudku dostal na starosti jeden z předních odborníků na chování sekt v Česku Zdeněk Vojtíšek. Závěry posudku ale zatím nelze zveřejnit. „Jsem vázán mlčenlivostí," vysvětlil Zdeněk Vojtíšek.

Třebíčský státní zástupce Zdeněk Špaček Deníku potvrdil, že posudek už mají vyšetřovatelé k dispozici. Co bude s případem dál, zatím není úplně jasné. „O dalším postupu, který zatím nemohu komentovat, rozhodneme zhruba do dvou až tří týdnů," uvedl Zdeněk Špaček.

Podle informací Deníku má znalecký posudek šest stran textu. Jde o nejaktuálnější odborné vyjádření k sektě, která v současné době vyznává náboženský směr Kosmický zenbuddhismus. Společenství, kterému od začátku devadesátých let minulého století vládne Ladislava Kujalová Jurová, na začátku vyznávalo náboženství Most ke svobodě.

Zdeněk Vojtíšek pracoval na posudku čtyřiatřicet hodin. „Dost jsem si s tím vyhrál," podotkl znalec.

Přijde obvinění?

Detektivové expertovi položili čtyři okruhy témat. Odpovědět měl například na to, jaká je obecná charakteristika sekty v Kuroslepech, jestli se následovníci žijící ve společenství dostávali v souvislosti s učením Ladislavy Kujalové Jurové do závislostí a v čem to spočívalo. Dalším tématem bylo, jestli dává prostředí sekty v Kuroslepech možnost vzniku násilí, a poslední otázkou, na niž chtěli znát vyšetřovatelé odpověď, bylo, jaký je další pravděpodobný vývoj tohoto společenství. K odpovědím měl pak znalec ještě poznamenat důležité okolnosti kolem této sekty.

Jak zásadní roli posudek sehraje a jestli povede i k případnému sdělení obvinění, bude známo za několik dní. Zdeněk Vojtíšek nemůže závěry znaleckého posudku kvůli mlčenlivosti komentovat, proto Deník znalce požádal, zda by mohl prozradit zdroje, z nichž při vypracování posudku čerpal. „Měl jsem k dispozici například odbornou religionistickou literaturu v oblasti studia nových náboženských hnutí, rukopisy duchovních textů používaných společenstvím ke studijním a bohoslužebným účelům," uvedl Zdeněk Vojtíšek.

Komunita k sobě znalce nepustí

Znalec dále pracoval s internetovou prezentací sekty, rozhovory s klienty dobrovolnické poradenské práce občanského sdružení Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů. Vojtíšek čerpal i z informací v médiích a využil také rozhovory při osobní návštěvě sekty v Kuroslepech v roce 1995.

Vzhledem k naprosté uzavřenosti sekty před vnějším světem není možné ani pro znalce navázat aktuální kontakt. S duchovní vůdkyní se mu nikdy nepodařilo osobně promluvit. „Nejintenzivněji jsem se s komunitou snažil navázat kontakt před patnácti lety. Volal jsem, psal dopisy a vzkazoval po návštěvnících, ale marně. Nejvíce jsem se o to snažil v roce 1998, kdy v Dingiru vyšel rozhovor s Magdou Hauserovu a když jsme připravovali téma o komunitách v roce 2000," vysvětlil Zdeněk Vojtíšek.

Magda Hauserová je bývalou členkou sekty, která se jako první veřejně svěřila s tím, co prožila za zdmi kláštera.