Praha, Jihlava - Do další fáze se včera dostala kauza obsazování klíčových postů v Energetickém regulačním úřadě (ERÚ) se sídlem v Jihlavě. „Předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Uvedl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Trestní stíhání šéfky Energetického regulačního úřadu souvisí se jmenováním někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do nově vytvořené funkce místopředsedkyně úřadu. Podle policie Vitásková porušila energetický zákon a způsobila státu škodu nejméně jeden milion korun.

„Podle závěrů kriminalistů tak měla jednat zcela v rozporu s energetickým zákonem, neboť Renata Vesecká nesplňuje zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky a z toho tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci," napsal Ibehej. Úřad s postupem policie nesouhlasí, Vitásková rezignaci nezvažuje.

Vitásková jmenovala Veseckou do funkce místopředsedkyně loni 4. listopadu. Úřad i Vitásková v minulosti několikrát uvedly, že Vesecká podmínku splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou.

„Vitásková proti obvinění podá stížnost," řekl mluvčí úřadu Jiří Chvojka. „Považujeme to za pokračování zoufalé snahy státního zástupce ospravedlnit květnový zásah v úřadu," doplnil.

Sporný zásah

Policie při květnovém zásahu hledala mimo jiné právě jmenovací dekret Vesecké, z kanceláří si ale odnesla také data z počítačů či různé listiny. Úřad policistům dekret vydal, Vitásková pak počínání dozorujícího státního zástupce Kamila Špeldy označila za šikanu. Podobně reagovala i Vesecká, podle níž byl zásah fraškou. ERÚ a Vitásková proto na konci července podaly proti postupu policie ústavní stížnost.

Vitásková je stíhána na svobodě, kauzu dozoruje Okresní státní zastupitelství v Jihlavě. „Teď bude pokračovat vyšetřování, paní Vitásková musí být vyslechnuta jako obviněná. Má právo podat si stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání, může navrhovat další důkazy. Nemyslím, že by dokazování bylo nějak náročné, odhadl bych uzavření případu a podání obžaloby na několik měsíců," řekl jihlavský žalobce Špelda.

Výši způsobené škody policie vyvozuje z platu, který Vesecká dostávala, a z povinných odvodů zaměstnavatele za zaměstnance. „Jde o hypoteticky sečtenou výplatu paní Vesecké, která ale naprosto nedává smysl, protože tam žádný úmysl se obohatit nebo někoho poškodit rozhodně nelze spatřovat," reagoval za Energetický regulační úřad Chvojka. „K žádnému trestnému činu nedošlo, paní místopředsedkyně byla jmenována v souladu se zákonem a tím to pro nás končí," dodal.

Mluvčí Chvojka uvedl, že navzdory posledním událostem Vitásková nepřemýšlí o rezignaci. „Čím více se paní předsedkyni snaží poškodit, tím více je odhodlána vydržet ten tlak a nenechat se zastrašit," poznamenal.

V jiném případu, který projednává brněnský krajský soud, čelí Vitásková obžalobě kvůli výstavbě dvou solárních elektráren v Chomutově. V kauze jde o to, že ERÚ dal elektrárnám za nejasných okolností povolení na provoz, což pak Vitásková potvrdila, ačkoliv prý věděla, že věc je sporná.