Jednou dostal i devět let. Senát pobočky brněnského krajského soudu v Jihlavě ve středu Kunce definitivně poslal do vězení na osm let. O půlrok mu tak zpřísnil trest, který mu udělil Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou v březnu 2009.

„Určitě si znovu podáme dovolání k Nejvyššímu soudu. Svědci nejsou věrohodní a klíčové svědectví je postaveno pouze na domněnce poškozeného, že si na něj můj klient najal lidi, aby ho zmlátili,“ nesouhlasí s rozsudkem obhájce Radka Kunce Petr Novák.

Radek Kunc například vydíral novoměstského hrobníka, který na jeho nátlak podal trestní oznámení na konkurenční pohřební službu. Pokud by to prý neudělal, ublížil by jeho dětem. Radek Kunc také vydíral dva muže, kteří si museli vzít v bance úvěr na tři sta tisíc korun, které mu museli dát. Nechal zmlátit sanitáře novoměstské patologie Jaroslava Zezulu, který mu nechtěl dávat telefonní čísla na pozůstalé. Ten skončil s těžkým zraněním v nemocnici. Odsouzen byl i za podplácení.

Cesta k rozsudku nebyla jednoduchá. Radek Kunc se proti rozsudku žďárského soudu odvolal. V lednu 2010 jihlavská pobočka brněnského krajského soudu poslala Kunce do vězení dokonce na devět let. Kunc byl ve vazbě od července 2008, a tak musel nastoupit výkon trestu, přestože si podal dovolání k Nevyššímu soudu (NS), který ale nemá odkladný účinek na trest jako klasické odvolání.

Chová se slušně

Nejvyšší soud loni v listopadu rozsudek zrušil a konstatoval, že Radek Kunc je pravomocně odsouzen ve všech bodech, kromě ublížení na zdraví, kterého se měl dopustit na Jaroslavu Zezulovi jako organizátor a jako zvlášť nebezpečný recidivista. Nejvyšší soud Kunce nově odsoudil na šest let a případ vrátil jihlavskému soudu kvůli novému projednání pouze zločinu ublížení na zdraví.

„Podle názoru Nejvyššího soudu není obžalovaný ani organizátor ani zvlášť nebezpečný recidivista. Podle toho jsme také rozhodli,“ poukázala na závěry NS jihlavská soudkyně Libuše Gloserová.

Obhájce navíc u soudu předložil důkazy o tom, že Radek Kunc se chová ve vězení slušně a z věznice se zvýšenou ostrahou se dostal až do nejmírnějšího typu vězení s dozorem. „Pokud by mu nechali těch šest let, tak si myslím, že je do Vánoc doma,“ podotkl Petr Novák.

Jenže Radek Kunc bude muset místo toho putovat zpátky do přísnější věznice a domů se jen tak nepodívá. Jihlavský soud rozhodl, že si osmiletý trest odsedí ve věznici s ostrahou. Kunc na lavici obžalovaných jen kroutil hlavou a ironicky se usmíval.

Kauza ale úplně nekončí. Kromě toho, že si Kunc zřejmě podá znovu dovolání k Nejvyššímu soudu, trestní stíhání pravděpodobně čeká lidi, kteří proti němu křivě svědčili. Jde o muže a ženu. Policie čeká už jen na pravomocný rozsudek a pak dvojici zřejmě obviní ze zločinu křivého obvinění. Dopustit se toho měli tím, že na policii i před soudem řekli, že Radek Kunc měl vyhrožovat konkrétním lidem zlámáním nohou, když mu nedají peníze, které si vzali jako úvěr.

Mladík pak měl zase tvrdit, že byl u toho, když Kunc údajně spouštěl někoho na laně za nohu z mostu, a pokud o tom někomu „cekne“, tak dopadne stejně, jen za jiných okolností a lano by mohlo povolit. Kvůli oběma případům byl Kunc obviněn, ale soud ho zprostil viny. Za křivé obvinění jim hrozí až tři roky vězení.
Radek Kunc tuto informaci řekl odvolacímu soudu, aby tím dokázal, že proti němu mohli křivě svědčit lidé i v jiných případech.