„Do bezpečnostní akce se kromě vozidel vybavených radarem zapojili také policisté se speciálním stacionárním radarem, dalekohledem, dva policisté na motocyklech a vrtulník Letecké služby Policie České republiky. Do akce jsme nasadili také superrychlé vozidlo v policejním provedení. Jedná se o vozidlo tovární značky BMW 745Le xDrive v provedení „policie“. Vozidlo je určeno k přímému dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na dálnici D 1 a silnicích prvních tříd,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na dálnici D1 se ve dne v noci intenzivně pracuje. V úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem pokrývají dělníci vozovku novým betonem.
Video: Podívejte se, jak dělníci na D1 u Humpolce pokládají nonstop nový povrch

Policisté se zaměřili na rychlost, a to zejména v modernizovaných úsecích dálnice, kde je provoz výrazně omezený. „Právě v těchto úsecích policisté denně šetří zcela zbytečné dopravní nehody, které mají ve většině případů po dobu vyšetřování, dokumentování nehody a odstraňování havarovaných vozidel, za následek úplné uzavření dálnice. To pak s sebou přináší tvorbu zbytečných kolon, v nichž jsou čekající řidiči často nervózní a nepozorní a hrozí tak nebezpečí, že při rozjezdu kolony může dojít k další zbytečné dopravní nehodě,“ vysvětlila Čírtková.

Složitá záchrana

Dopravní nehody v opravovaných úsecích jsou kvůli zúžení komunikace velmi komplikované. Obtížně se k nim dostávají všechny složky integrovaného záchranného systému. „Je složité vytvořit dostatečně širokou záchranářskou uličku. Stejně obtížně k místu přijíždí odtahové služby, které musí do úseku často nacouvat nebo najíždět za asistence policejní hlídky z protisměru,“ poznamenala policejní mluvčí.

„Řidiči porušují při jízdě po dálnici D1 základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Na denním pořádku jsou přestupky spočívající v dvojnásobném překročení nejvyšší povolené osmdesátky v modernizovaných úsecích. Řidiči kamionů využívají k jízdě levý jízdní pruh v místech, kde jim to zakazuje dopravní značka, předjíždějí v místech, kde je pro ně stanoven zákaz předjíždění, parkují s vozidly v připojovacích a odstavných pruzích. A tak bych mohl ve výčtu zjištěných přestupků pokračovat,“ nechal se slyšet David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Středoškoláci z jihlavské průmyslovky chystají projekt, ve kterém postaví vůz Mercedes-Benz Unimog.
Jihlavští středoškoláci si postaví užitečný náklaďák Mercedes

Policejní kontroly denně zjišťují desítky porušení povolené rychlosti. „Policisté v žádném případě nebudou tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb,“ sdělila Čírtková.

Modernizované úseky na dálnici D1 s dopravním omezením:

Úsek 11 – Koberovice (81) – Humpolec (90) – délka 8,8 km

Úsek 12 – Humpolec (90) – Větrný Jeníkov (104) – délka 13,6 km

Úsek 16 – Velký Beranov (119) – Měřín (134) – délka 14,7 km

Úsek 19 – Velké Meziříčí západ (141) – Velké Meziříčí východ (146) – délka 5,9 km