„Řidiči byl uložen trest odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou roků. Dále mu byl uložen zákaz řízení motorových vozidel, pro jejichž řízení je nutné oprávnění skupiny D plus E na dva roky. Poškození byli se svými nároky odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních,“ sdělila Deníku aktuální informaci mluvčí okresního soudu Klára Sklenářová.

Soud v tomto případě rozhodl takzvaně od stolu formou trestního příkazu. Veřejné hlavní líčení by se konalo pouze v případě, že by s rozhodnutím o vině a trestu obžalovaný řidič nesouhlasil, což se nestalo a rozsudek přijal. Rozhodnutí soudu je tak pravomocné.

Obviněný je i provozovatel vláčku

Vina ale podle policie nepadá jen na řidiče vláčku. Podle informací Deníku byla z přečinu usmrcení z nedbalosti obviněna i právnická osoba, tedy provozovatel vláčku společnost Šikland.

„Ohledně právnické osoby zatím nebylo ve věci rozhodnuto,“ podotkla Sklenářová.

Při vyšetřování nehody vyšlo najevo, že tahač vláčku neměl na silnici co dělat.

„Tahač nebyl v době nehody přihlášen do registru vozidel,“ konstatoval pro Deník vedoucí odboru Dopravy a silničního hospodářství v Bystřici nad Pernštejnem Jiří Daniel. Vagony pak technické osvědčení měly.

Tragédie se stala v sobotu 14. července 2018. Podle dřívějších informací se vše událo tak, že výletní vláček, který vozil děti i jejich rodiče po areálu, zastavil kolem čtvrté odpoledne na jedné z křižovatek. Bylo to jen na pár vteřin, protože řidič musel dát přednost. V tu chvíli, měl ale z jednoho vagonu vystoupit chlapec a upadnout pod kola vagonu. Řidič si toho bohužel nevšiml a když se po pár vteřinách rozjel, chlapečka přejel. Dítě bylo na místě mrtvé, pomoc mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Policie zhruba po roce vyšetřování zveřejnila, že případ ukončila s návrhem na podání obžaloby, už ale neřekli koho a proč obvinili. Že to byl řidič vláčku, se pouze spekulovalo. Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková to tehdy zdůvodňovala tím, že se obětí trestného činu stala nezletilá osoba.

Až nyní Deník zjistil, že kromě řidiče byla obviněna i právnická osoba.

„Strašně nás mrzí, co se tehdy stalo. Je pravda, že obviněn byl náš spolupracovník, který vláček řídil. Jde o velmi svědomitého člověka, který v tom byl nevinně. S ohledem na rodinu, ale nechceme celou věc dál protahovat a prohlubovat už tak obrovské trauma matky i celé rodiny,“ reagoval na odsouzení řidiče majitel zábavního parku Libor Šikl.

To, že tahač neměl na silnici podle policie co dělat, vidí jinak.

„Podle našeho názoru jezdil po soukromém pozemku a proto ani mít registraci nemusel. Policie si ale myslí něco jiného,“ dodal Šikl. S provozováním vláčku po zaregistrování dál počítají.

Dětský vláček na výstavě traktorů

Nehoda výletního vláčku v Šiklově mlýně ale nebyla svého druhu jediná, kterou se museli žďárští kriminalisté zabývat. Loni 26. května nešťastně skončila i výstava historických traktorů a stabilních motorů v Jabloňově u Velkého Meziříčí. Převrátil se tam poslední vagon dětského vláčku, který byl jednou z tamních atrakcí. Několik osob, dětí i dospělých, bylo zraněno. Policie případ vyšetřovala jako obecné ohrožení. Podomácku vyrobené vagony táhl traktor. Zatímco v Jabloňově vagony technické osvědčení neměly a tahač (traktor) ano, v Šiklandu to bylo přesně naopak. Majitel firmy Aleš Krejčí z Jabloňova, který výstavu pořádal, se ihned za incident omluvil.

„Vyšetřování bylo ukončeno a spis byl předán státnímu zastupitelství s návrhem na podmíněné zastavení trestního stíhání,“ sdělil Deníku policejní mluvčí David Linhart. Státní zástupce mimo jiné s přihlédnutím k doznání obviněného a jeho bezúhonnosti návrh nakonec akceptoval. Zkušební doba mu byla stanovena na čtyřicet měsíců. Kromě toho musí zaplatit pětadvacet tisíc korun Ministerstvu spravedlnosti do fondu na pomoc obětem trestných činů. Rozhodnutí je od úterý 21. ledna pravomocné.