V úseku je přitom povolená pouze devadesátka. Kvůli vysoké rychlosti nezvládl mírně levotočivou zatáčku, dostal smyk a vyjel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím citroënem. Střet i následný karambol, při němž citroën skončil na střeše, se stal pro dvaašedesátiletého řidiče osudným. Na následky vážných zranění na místě zemřel.

Okresní soud ve středu Tomáše Wiedergotta poslal na dva roky do věznice s dohledem. Navíc nesmí pět let řídit a musí uhradit způsobenou finanční škodu. Wiedergott se proti rozsudku na místě odvolal. Případem se tak ještě bude zabývat Krajský soud v Brně.

Wiedergott u soudu řekl, že auto vlastnil asi čtyři měsíce. Podle něj bylo v dobrém technickém stavu, stejně jako povětrnostní podmínky v době nehody. Řidič řekl, že i on sám se cítil dobře. Pamatuje si, že jel se spolujezdcem směrem na Třebenice, ale co předcházelo nehodě a samotný střet, si nepamatuje. Vybavuje si až situaci po nehodě.

Státní zástupce Petr Katovský ale označil jeho jízdu za hazard s životy ostatních lidí. Wiedergott má jeden záznam v trestním rejstříku za výtržnictví. V kartě řidiče má od roku 2010 osm záznamů pro různé dopravní přestupky.

Okresní soud v Třebíči v pátek také řešil tragickou událost z loňského ledna na Bráfově třídě v Třebíči. Pětapadesátiletý Karel Šandera autem srazil pětaosmdesátiletou ženu, která přecházela silnici. Náraz ženu vymrštil do vzduchu, ta dopadla o několik metrů dál na silnici. Žena byla převezena do brněnské nemocnice. Svým zraněním ale nakonec po několika dnech podlehla.

Řidič se cítí nevinný. Podle něj spatřil chodkyni asi na vzdálenost pětadvaceti metrů, proto zpomalil asi na rychlost čtyřicet kilometrů za hodinu. V tu chvíli byla žena blíže ke středu silnice, když z ničeho nic změnila směr chůze a on nestačil zareagovat.

Státní zástupce Petr Katovský ale Šanderu viní z toho, že špatně vyhodnotil dopravní situaci a pozdě reagoval na chůzi ženy.

Rozsudek zatím v případu nepadl. K trestnímu řízení se připojila VZP, která po obžalovaném požaduje za léčení bezmála 900 tisíc korun. Obžalovaný Karel Šandera má čistý trestní rejstřík. V evidenční kartě řidiče má osm záznamů, převážně za rychlou jízdu.

Soud musel hlavní líčení odročit na začátek dubna. Zda padne rozsudek, zatím není jasné.