„Bylo to mimo obec v nepřehledné zatáčce, kde jsem chodce nikdy nepotkal. Že tam jsou, jsem zjistil až v momentě, kdy došlo ke střetu,“ hájil se Píša.

Nehoda se stala 27. prosince po páté hodině ranní. Ten den navíc bylo po dešti a Píša se musel vyhýbat protijedoucímu autobusu. „Pokud se tam míjíme s autobusem nebo kamionem, je nutné zajet těsně na krajnici,“ řekl u soudu jiný řidič autobusu, který byl předvolán jako svědek. Jeho kolega potvrdil, že v té době místem projížděl a jen reflexivně si všiml nějakých postav. „Docela se tam potáceli. Rovně nešli, spíš to vypadalo, že byli opilí,“ mínil jeden ze svědků.

Tragická nehoda u Kožichovic.
Tragédie u Kožichovic: autobus srazil dva chodce, jeden z nich střet nepřežil

Píša do chodců podle obžaloby narazil pravou přední částí autobusu. Jeden z nich utrpěl poranění mozku, plic, jater a sleziny, levé ledvinové tepny, páteře a míchy, žeber, hrudní kosti, pánve, horních i dolních končetin, následkem čehož na místě nehody zemřel. Druhý chodec utrpěl zlomeniny obratlů a levé lopatky.

Píša se podle obžaloby jako řidič nechoval dostatečně ohleduplně, protože vjel mimo krajnici a jel příliš rychle na to, o jak nebezpečné a nepřehledné místo se jedná. Za to byl obviněn z trestného činu usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti.

U nehody mezi Třebíčí a Jaroměřicemi zasahoval vrtulník. Jeden člověk se těžce zranil. Ilustrační foto:
Auto u Třebíče rotovalo vzduchem a skončilo v poli. K nehodě letěl vrtulník

Soudce Jaromír Herálecký hlavní líčení odročil na neurčito. Vyhověl tak obhájci obžalovaného, který navrhuje, aby soud nechal vypracovat další znalecké posudky k okolnostem nehody, zejména k tomu, zda vůbec mohl Píša chodce spatřit a zda skutečně jel příliš rychle, jak tvrdí obžaloba.

Marek Píša jezdí bez problémů od roku 1996. Po nehodě mu řidičské oprávnění zůstalo a jako řidič autobusu jezdí dál. Kdy třebíčský soud vynese svůj verdikt, není zatím jasné.