Ani po více než dvou letech se soudy nedokázaly shodnout na tom, kdo v lednu 2011 v Rapoticích na Třebíčsku způsobil při dopravní nehodě smrt patnáctileté Dariny Toczkové.

Do neobvyklého případu se musel vložit Nejvyšší soud (NS) v Brně.

Ten v neveřejném zasedání zrušil rozsudek jihlavské pobočky brněnského krajského soudu z letošního února, když překvapivě vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce a vrátil případ krajskému sou-du k novému projednání. Odvolací soud se navíc bude muset řídit právním názorem NS. „Trestní věc se tak vrací do stadia před rozhodnutím odvolacího soudu. Jeho povinností bude, aby ve věci nařídil veřejné zasedání a poté učinil rozhodnutí, které bude možno považovat za správné a zákonné i spravedlivé," napsal v usnesení NS předseda senátu Jan Bláha.

Tragická dopravní nehoda se stala 18. ledna 2011 ve čtvrt na sedm ráno v Rapoticích. Patnáctiletá Darina Toczková tehdy přecházela silnici po přechodu pro chodce. Jenže pětatřicetiletý řidič Zdeněk Doležal ji přehlédl, a svým autem ji srazil.

Dívka byla nárazem odmrštěna do protisměru. Zdeněk Doležal se jí snažil poskytnout první pomoc, ale ve chvíli, kdy se nad zraněnou dívkou skláněl, přejela je oba dva čtyřiatřicetiletá Ivana Lišková, jedoucí v protisměru. Doležal utrpěl vážná zranění, ale nehodu přežil.

Dívka po převozu do nemocnice podlehla mnohočetným poraněním. Darina Toczková zemřela na krvácení do hrudníku a pánve a na tukovou embolii plic tři hodiny po nehodě.

Důležitou roli sehrály znalecké posudky. Jejich závěry byly překvapivé. Když znalci posuzovali zranění, která dívce způsobili nejprve Doležal a pak Lišková, zjistili, že pokud by byla způsobena samostatně, dívka by přežila. Smrtelná byla pro dívku až kombinace zranění z obou střetů.

Zdeněk Doležal i Ivana Lišková byli nakonec obviněni a  skončili před soudem.

Doležal byl Okresním soudem v Třebíči pravomocně od-souzen k podmínce za těžké ublížení z nedbalosti a zákazu řízení. Doležal trest přijal. Situaci Liškové okresní soud posoudil jako přečin usmrcení z nedbalosti vůči Darině Toczkové a přečin těžkého ublížení na zdraví vůči Zdeňku Doležalovi. Za to dostala tříletou podmínku a tři roky zákaz řízení. Jenže Ivana Lišková nesouhlasila s tím, že to byla ona, kdo dívce způsobil smrt, a odvolala se.

Letos v únoru Krajský soud v Brně – pobočka v Jihlavě, rozsudek třebíčského soudu zrušil a nově rozhodl, že Ivana Lišková smrt dívky nezpůsobila a byla potrestána pouze za přečin ublížení na zdraví z nedbalosti. Trest jí zůstal stejný.

Soudkyně odvolacího soudu Libuše Gloserová tehdy uvedla, že soud v Třebíči nevzal v potaz závěry znalců, že zranění, která dívce způsobila Lišková, nebyla smrtelná. Podle tohoto názoru za smrt dívky nemohl ani jeden z řidičů.

To se ovšem nelíbilo nejvyššímu státnímu zástupci, který podal dovolání. Podle něj může za smrt dívky Ivana Lišková, protože porušila konkrétní povinnosti řidiče, což vedlo k přejetí dívky a její smrti.

Nejvyšší soud po prostudování spisu dal nakonec za pravdu nejvyššímu státnímu zástupci a jeho dovolání posoudil jako důvodné. Rozhodnutí Okresního soudu v Třebíči označil NS za správné a        zákonné. Naopak postoj krajského soudu kritizuje. „Smrtelný následek nastal v příčinné souvislosti s nedbalostním jednáním obviněné," uzavřel předseda senátu Jan Bláha.

Obhájce Ivany Liškové v pondělí Deníku řekl, že se závěry NS nesouhlasí. „Znalecký posudek jednoznačně konstatuje, že zranění, která způsobila poškozené má klientka, smrtelná nebyla," trvá na svém obhájce Martin Klimo.

Rodina poškozené dívky naopak s názorem NS souhlasí. „Je to správné rozhodnutí. Kdyby Darinku paní Lišková nepřejela, tak by přežila. Pan Doležal měl po tom jednom střetu také velmi vážná zranění, a přežil," míní teta Andrea Manová z Rapotic.