„Obžalovaný si musel být vědom, že ranou pěstí do obličeje může poškozenému způsobit újmu na zdraví. V tomto případě to dokonce skončilo těžkou újmou, po níž poškozený přišel nevratně o levé oko. Za to mu hrozil trest od dvou do osmi let,“ upozornil Novák.

Incident se odehrál 28. prosince 2019 kolem deváté večer na chodbě ubytovny ve Znojemské ulici v Jihlavě. Bičánek po předchozí rozepři v opilosti udeřil pěstí poškozeného Petra H. do obličeje tak, že mu způsobil zlomeninu obličejového oblouku, zlomeninu nosních kůstek, zlomeninu všech stěn levé očnice a těžké zhmoždění levého oka s prasknutím oční bulvy spojené se ztrátou zraku levého okem. Zranění si vyžádalo opakované chirurgické zákroky a hospitalizaci ve Fakultní nemocnici Brno. Lékařům se nepodařilo oko zachránit. Bičánek přitom na polici řekl, že do rány nedal nijak zvlášť velkou sílu a byl by schopen ještě tvrdší rány.

„Podobné případy, kdy stačí rána pěstí do obličeje a oběť utrpí vážné poranění oka, hlavy či ztrátu sluchu, se stávají poměrně často. Vždycky říkám, že dát někomu pěstí na hlavu je velmi nebezpečná věc,“ varuje Ivono Novák. Připomněl případ hokejisty Marka Melenovského, který po ráně pěstí na hlavu upadl na zem a přišel o sluchu na jedno ucho.

Kromě pětiletého vězení nesmí Bičánek tři roky přicestovat do jihlavského okresu a poškozenému musí vyplatiti odškodné za nemajetkovou újmu 250 tisíc korun.

Bičánkovi nepomohlo k nižšímu trestu ani doznání. Vzhledem k jeho trestní minulosti, kdy byl už čtyřikrát ve výkonu trestu, nemohl soudu rozhodnout jinak.